Recenzja książki "Świat bez bohaterów"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Patrycja Ziemińska
15 listopada 2012

"Świat bez bohaterów" rozpoczyna się wymyślonym przez Brandona Mulla mottem: "Jedno wiekopomne zdanie może zagwarantować nieśmiertelność. (Autor Nieznany)". Przytaczam je tutaj, ponieważ absurdalna sprzeczność w nim zawarta (pomiędzy nieśmiertelnością a anonimowością) jest cechą charakterystyczną całej powieści.

Głównym bohaterem "Świata bez bohaterów", pierwszego tomu z cyklu "Pozaświatowcy", jest Jason, ledwie nastolatek. Ten dobry i uczynny chłopiec po lekcjach pomaga w miejscowym ogrodzie zoologicznym. Pewnego dnia słyszy dziwną muzykę dobiegającą z - jak mu się wydaje - brzucha hipopotama. Podczas samodzielnej inspekcji potyka się i wpada w gardziel zwierzaka, która okazuje się nie tylko początkiem przewodu pokarmowego, ale również portalem do alternatywnej rzeczywistości (!).
Na skutek tych dziwnych wypadków Jason trafia do Lyrianu. To tytułowy świat pozbawiony bohaterów. Włada nim zły czarnoksiężnik Maldor i łatwo już się domyślić, że aby wrócić do domu, Jason będzie musiał pokonać Maldora. Znajdzie jednak sojuszników w swej, wydawałoby się, karkołomnej misji.

Fabuła "Świata bez bohaterów" jest sprawą drugorzędną. Nie jest to niesamowicie ciekawa historia opowiedziana w normalny sposób. To jest normalna historia (normalna jak na fantasy, oczywiście) opowiedziana w niesamowicie ciekawy sposób. Świat przedstawiony wykreowany został w zaskakujący sposób, pełen jest absurdu i rozwiązań, które wywołują zdziwienie połączone z rozbawieniem. Książka ta, ze względu na klimat, jaki tworzy, lokuje się gdzieś pomiędzy "Alicją w Krainie Czarów" a "Montym Pythonem i Świętym Graalem", tyle że w wersji dla młodych czytelników.

Humor wypełniający "Świat bez bohaterów" sprawia, że książka trafia także do czytelników starszych, niż pierwotnie zamierzona grupa docelowa. Rozciąga przyjemność lektury, chociaż młodszym odbiorcom podobać się może z innych powodów. O ile starsi dostrzegą w niej zabawny język i nietuzinkowe zachowania bohaterów i świata, o tyle młodszych wciągnąć może sama historia, która wydaje się mniej szablonową przy braku oczytania – tej wspaniałej niewinności początkujących czytelników.
Powieść ta otwiera nowy cykl, na który z pewnością warto zwrócić uwagę.

Pozaświatowcy #1 - Świat bez bohaterów

Autor: Brandon Mull
Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2/2013
Tytuł oryginalny: Beyonders: A World Without Heroes
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 533
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788374802628
Wydanie: I
Cena z okładki: 35 zł


blog comments powered by Disqus