Recenzja książki "Elizabeth Taylor. Dama, kochanka, legenda"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
14 sierpnia 2012

Podobno David Bret powiadomił Elizabeth Taylor o swych planach napisania jej biografii. Aktorka uprzedzić miała pisarza, że jeśli przekroczy granicę dobrego smaku, spotka się z pozwem o zniesławienie. Jednak śmierć gwiazdy w 2011 uwolniła Breta od widma sądowych procesów i pozwoliła na wzbogacenie książki o kilka barwniejszych fragmentów. Oczywiście cała ta historia może być zabiegiem marketingowym, podkreślającym sensacyjność omawianego materiału, ale w końcu mamy do czynienia z biografią, w której ten zarzut będzie powtarzał się wiele razy.

Życie Elizabeth Taylor było praktycznie od samego początku świetnym materiałem na biografię. Zwykle historia gwiazdy zaczyna się od jakiegoś przełomowego momentu czy też odkrycia przez producenta. Życie Taylor przeciwnie, od najmłodszych lat nastawione było na karierę. Oczywiście presja matki stała się dla małej dziewczynki źródłem traumy, lecz jednocześnie zainicjowała jej pełne zawodowych sukcesów życie.

"Elizabeth Taylor. Dama, kochanka, legenda" przedstawia dość surowy obraz bohaterki. Bret starannie odkrywa ciemną stronę życia gwiazdy, skupiając się na jej uzależnieniach, dziwactwach i romansach. Przy czym "staranność" nie jest tu może najlepszym określeniem, bo w swych poszukiwaniach ociera się niejednokrotnie o poziom brukowców. Brak mu rzetelności, nie brakuje – zacięcia. Więcej uwagi poświęca rozpadom związków Elizabeth, niż ich narodzinom. Miłość ma dla niego wartość tylko wtedy, gdy okraszona jest odpowiednim skandalem.

Z potoku sensacyjnych doniesień wyłania się postać w dużej mierze tragiczna. Złote dziecko Hollywood, uznane i nagradzane, ale borykające się z poważnymi problemami, nie mogące znaleźć szczęścia i wewnętrznego spokoju. Książka ta powtarza dobrze znaną prawdę: każdy sukces ma swoją cenę. Ponieważ sukces Elizabeth Taylor był olbrzymi, także cena, jaką przyszło jej zapłacić, była adekwatna.

"Elizabeth Taylor. Dama, kochanka, legenda" jest raczej książką przeznaczoną dla mas. Napisana dobrze, łatwo przyswajalna i sensacyjna. Opiera się na skandalach i pogłoskach. Prawdziwi fani gwiazdy powinni jednak ją omijać, bo nie tylko będą czuli się zawiedzeni, lecz nawet wściekli plotkarskimi potwarzami.

Elizabeth Taylor. Dama, kochanka, legenda

Autor: David Bret
Tłumaczenie: Tadeusz Markowski
Ilustrator: Agnieszka Łakoma
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 3/2012
Tytuł oryginalny: Elizabeth Taylor. The Lady, The Lover, The Legend 1932-2011
Liczba stron: 296
Format: 165x240 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788378390817
Cena z okładki: 39 zł


blog comments powered by Disqus