Bond na miarę czasów – recenzja książki "Czego boją się anioły"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
18 lipca 2010

Początek drugiej dekady XIX wieku. Londyn, jakiego nie znacie, nawet z literatury. Do tego frapująca intryga, której zasięg i natura przeobrażają się nieustannie, aby w końcu wpasować się doskonale w mechanizmy rządzące ówczesnym światem. Rozbudowana, pełna zaskakujących elementów powieść o dumie, honorze, dążeniu do sprawiedliwości.

Młody Sebastian St. Cyr wicehrabia Dewlin zostaje oskarżony o brutalne morderstwo dokonane na pewnej znanej aktorce w dość zaskakujących okolicznościach. Wie, że londyńskie sądy nie bywają zbyt drobiazgowe, przypuszcza ponadto, że oskarżenie może mieć także podtekst polityczny. Stwierdza więc, że jedynym wyjściem będzie dla niego samodzielne rozwiązanie zagadki i pojmanie prawdziwego mordercy. Od tej pory musi działać jako wyjęty spod prawa, a tymczasem błaha z pozoru sprawa zatacza coraz szersze kręgi, sięgając samych szczytów władzy. Poruszanie się po nich jest dla Sebastiana tym bardziej niebezpieczne, że szuka go cały aparat londyńskiej policji.

Harris konstruuje ciekawych bohaterów. Przykładem może być sam wicehrabia Dewlin. Mimo młodego wieku jest już człowiekiem z przeszłością, odczuwającym wciąż skutki traumy doznanej podczas wojny. Niemniej, kiedy tylko nadarza się okazja, czerpie ze swojego wojskowego doświadczenia pełnymi garściami. Przychodzi mu to o tyle łatwo, że dobra Matka Natura podarowała mu wyjątkowe słuch i wzrok.

Dodatkowo wszystkich bohaterów łączy delikatna sieć romantycznych i dramatycznych przeżyć i podjętych niegdyś decyzji, kładących się cieniem na całym ich późniejszym życiu. Jest to dość skomplikowane, ale czytelne i spójne.

Jedynym, co można się w tej książce skrytykować, jest fakt, że młodemu St. Cyrowi wszystko przychodzi aż zbyt łatwo. Skąd wicehrabia wie, jak poruszać się po zamieszkałym przez rzezimieszków obszarze Covent Garden? Skąd zna konstrukcję magazynów w dokach? Fakt, jego wiedzę uzupełnia spotkany przypadkiem chłopak, Tom, ale czy i jemu ścigany Dewlin nie postanawia zaufać zbyt szybko? Sebastian działa skutecznie i niemal automatycznie, niczym zawsze pewny swego agent 007. Wszystko podąża jak po sznurku do nieuchronnie zbliżającego się rozwiązania, które na szczęście wcale nie przynosi łatwych odpowiedzi.

„Czego boją się anioły” to powieść, którą czyta się znakomicie. Obraz miasta, które wciąż aspiruje do stolicy świata, „zanieczyszczony” jest zaułkami, gospodami czy ludźmi, jakimi trudno się szczycić. Uświadamia to, że wielkie metropolie to nie tylko błyszczące city, ale także mroczne dzielnice, w których załatwia się równie mroczne sprawki. I pewnie dowiemy się o nich jeszcze całkiem sporo, mamy bowiem w rękach dopiero tom pierwszy z pięciu o przygodach wicehrabiego. Można spodziewać się, że St. Cyr powróci. Będzie nam bardzo miło spotkać się ponownie.

Sebastian St. Cyr #1 - Czego boją się anioły

Autor: C.S. Harris
Wydawnictwo: Red Horse
Miejsce wydania: Lublin
Wydanie polskie: 10/2007
Tytuł oryginalny: Sebastian St. Cyr Mystery: What Angels Fear
Rok wydania oryginału: 2005
Seria wydawnicza: Tajna StrEFA
Liczba stron: 448
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-60504-32-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,99 zł
Materiały powiązane:
blog comments powered by Disqus