Cykl Endera #6 - Ender na wygnaniu

okładka
Autor: Orson Scott Card
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
3. miejsce
w kategorii
Książka Zagraniczna

Kolejna część znakomitego cyklu o Enderze.

Ender na wygnaniu to długo wyczekiwana odpowiedź na pytanie dręczące czytelników: co działo się z Enderem między Grą Endera a Mówcą Umarłych?

Trzynastoletni Ender Wiggin powinien wracać do domu jako bohater po zwycięstwie odniesionym nad Robalami. Ponieważ jednak jednocześnie uznano go za niebezpiecznego i postanowiono trzymać z daleka od Ziemi, decyduje się na przyjęcie stanowiska gubernatora pierwszej ludzkiej kolonii na planecie, która kiedyś należała do wroga. Jego ukochana siostra Valentine dołącza do niego, ale nie jest w stanie zburzyć muru, który wokół siebie wzniósł. Dręczony wyrzutami sumienia z powodu Ksenobójstwa Ender szuka przyczyny, dla której obcy pozwolili mu się unicestwić...

Orson Scott Card (ur. 1951) - jeden z najbardziej popularnych pisarzy gatunku science fiction, autor powieści, opowiadań, dramatów, audycji, słuchowisk, sztuk teatralnych i esejów. Debiutował w wieku 26 lat opowiadaniem Gra Endera, które zostało później rozbudowane do rozmiarów powieści. Zapoczątkowała ona kultowy cykl. Do najsłynniejszych utworów autora należą ponadto: cykl o Alvinie Stwórcy, Glizdawce, Wołanie Ziemi oraz Badacze czasu - odkupienie Krzysztofa Kolumba.

Po ponad dwudziestu latach Orson Scott Card powraca do uniwersum znanego z kultowej Gry Endera!

Ender na wygnaniu jest odpowiedzią na prośby milionów czytelników, których po lekturze Gry Endera i Mówcy Umarłych dręczyły wątpliwości, co działo się z głównym bohaterem przez dzielące oba tomy 3000 lat. Dla autora była to także okazja do naprawienia błędów z przeszłości, doprecyzowania pewnych rozbieżności między innymi tekstami opisującymi losy Endera, w efekcie czego otrzymaliśmy dzieło ze wszech miar przemyślane.

W wyśledzeniu pomyłek, które przez te wszystkie lata narosły wokół cyklu, Cardowi pomagali wierni czytelnicy, miłośnicy sagi, niekiedy znający dzieło lepiej od samego autora!

W Enderze na wygnaniu autor opisuje losy tytułowego bohatera zaraz po zakończeniu zwycięskiej kampanii przeciwko formidom, której efektem była całkowita eksterminacja robali. Chociaż początkowo chłopiec uznawany był za zbawcę ludzkości, z czasem mit Endera upadł; proces przeciwko władzom Szkoły Bojowej, do której uczęszczał, stał się jego procesem. Zaczęto postrzegać go jako mordercę, śmiertelnie niebezpieczną broń, którą Stany Zjednoczone mogłyby wykorzystać do podbicia innych krajów.

Dlatego nie mógł wrócić na Ziemię. Musiał udać się na wygnanie.

Zgodził się więc zostać gubernatorem pierwszej ludzkiej kolonii pozaziemskiej, założonej na planecie wcześniej zamieszkiwanej przez formidów. Wraz ze swoją siostrą, Valentine, wsiadł na statek kosmiczny, tym samym stawiając pierwszy krok w trwającej tysiące lat gwiezdnej podroży.

Ender na wygnaniu pokazuje nam głównego bohatera między 12. a 35. rokiem życia, kiedy to uczy się on, jak żyć poza Szkołą Bojową, jak być normalnym człowiekiem. Jest to historia chłopca, który po ocaleniu ludzkości przed zagładą staje przed jeszcze trudniejszym zadaniem: życiem po zakończeniu wojny. Przez te lata Ender nie tylko próbuje odnaleźć się w społeczeństwie, ale także zrozumieć motywy Królowych Kopców, które - jak sądzi - nie tyle zostały pokonane, co pozwoliły mu się zgładzić.

Ender na wygnaniu jest jednak przede wszystkim opowieścią o powrocie z wojny. Różniącą się od pozostałych, bo traktującą o dzieciach, które po zwycięstwie nad obcą cywilizacją musiały odnaleźć się w nowej, ziemskiej rzeczywistości - bez stojących za plecami nauczycieli ze Szkoły Bojowej, ze świadomością, że to nie jest już tylko gra.

Pracując nad tą powieścią, Card odbył mnóstwo rozmów z amerykańskimi weteranami, prowadził z nimi korespondencję, starał się spojrzeć na świat ich oczyma, a następnie przelać to na papier.

Czy mu się udało, można sprawdzić sięgając po Endera na wygnaniu!

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 8/2010
Tytuł oryginalny: Ender Wiggin: Ender in Exile
Rok wydania oryginału: 2008
Liczba stron: 400
Format: 140x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7648-416-7
Wydanie: I
Cena z okładki: 32 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus