Recenzja audiobooka "Światła września"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Patrycja Ziemińska
18 września 2012

W "Światłach września" Carlos Ruiz Zafón daje nam piękny przykład współczesnej grozy zrywającej zupełnie z tradycją niemieckiego romantyzmu. Nie ma tu brutalnych potworów, krwiożerczych zjaw, gotyckich krajobrazów. Zamiast tego jest rzeczywistość utkana z faktów i materii, podszyta magią i cieniem. Rzeczywistość, która staje się straszna, przerażająca w tych miejscach, gdzie materia ściera się i przebijają zza niej fragmenty cienia.

Opowieść Zafóna zaczyna się rodzinną tragedią. Śmierć głowy rodziny Sauvelle pozostawia wdowę i dwójkę dzieci w żałobie oraz w długach. Sytuacja odmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, gdy matka otrzymuje propozycję objęcia posady zarządcy domu u ekscentrycznego producenta zabawek, Lazarusa Janna. Nadmorska posiadłość wydaje się jak z baśni, lecz biel jej ścian szybko zaczyna kontrastować z mrokiem skrywanych tajemnic.
Kiedy ginie kucharka Lazarusa, dzieci postanawiają rozwikłać zagadkę jej śmierci. Lecz im dalej posuwają się w swym prywatnym dochodzeniu, tym więcej tajemnic odkrywają, a każda z nich jest bardziej niesamowita. I niebezpieczna.

Proza Zafóna nie trzyma w napięciu, ona tym napięciem dusi. To nie jednostajny uścisk, lecz powoli zacieśniające się, pozbawiające tchu objęcia. Na dodatek są całkiem realne, kiedy czytelnik uzmysławia sobie, że wstrzymuje oddech w oczekiwaniu na kolejne posunięcie Irene i Ismaela.

Nie jestem pewien, czy proza Zafóna nadaje się do głośnej lektury, ponieważ w takiej sytuacji jej tempo jest jednostajne. Wydaje się natomiast, że proza ta zachęca do spokojnego rozkoszowania się opisami skontrastowanego z przyspieszającym rytmem mrożącej krew w żyłach akcji. Tych zmian nie da się w prosty sposób oddać za pomocą lektora. Jeśli jednak zgodzimy się na taką formę, to czy w tym wypadku moglibyśmy wymarzyć sobie lepszego polskiego lektora niż Piotr Fronczewski? Jego głęboki, hipnotyzujący a jednocześnie wyraźnie obcy i niepokojący głos sprawdza się tu idealnie.

"Światła września" warto poznać, to powieść i piękna, i straszna. Wywierająca długotrwałe wrażenie na czytelniku, warta poświęconego jej czasu. Czy wybrać audiobook, czy wersję tradycyjną? To zależy od indywidualnych upodobań, oczywiście. Jeśli uważacie, że audiobooki są w stanie przekazać całe piękno tekstu, wzbogacając je nie raz o interpretację lektora, to śmiało możecie przyjąć "Światła września" w takiej formie. Jeśli jednak sądzicie, podobnie jak ja, że audiobooki świetnie sprawdzają się w przypadku prozy sensacyjnej, mniej zaś w obrębie literatury oferującej rozmaite doznania, lepiej będzie dla was, kiedy sięgniecie po książkę.

Światła września (audiobook)

Autor: Carlos Ruiz Zafon
Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko
Lektor: Piotr Fronczewski
Wydawnictwo: Muza S.A.
Wydanie polskie: 12/2011
Nośnik: CD mp3
ISBN-13: 9788377580370
Cena z okładki: 24,99 zł


blog comments powered by Disqus