Recenzja książki "Steve Jobs: Sekrety innowacji"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dawid "Fenrir" Wiktorski
10 października 2011

"Sekrety innowacji" to druga książka Carmine'a Gallo, jaką w ostatnim czasie wydało wydawnictwo Znak. Jej bohaterem jest ponownie Steve Jobs, którego w poprzedniej publikacji Gallo stawiał za wzór autora prezentacji biznesowych. Tym razem autor idzie jeszcze dalej i opisuje Jobsa jako jednego z najbardziej innowacyjnych ludzi naszej epoki. Stara się podpatrzeć jego metody, by w pewien sposób zarazić nowatorskim myśleniem swoich czytelników.

Również tym razem Gallo traktuje Jobsa jak idola. Niemal każda decyzja podjęta przez dyrektora generalnego Apple ukazywana jest jako objaw geniuszu, nawet jeśli Jobs nie miał pojęcia o jej przyszłych konsekwencjach. Każda strona dostarcza przykładów wielkości Steve'a, a główne przesłanie książki wydaje się zamykać w słowach "Nigdy nie będziecie jak Jobs, ale powinniście próbować". Gallo niebezpiecznie zbliża się do roli kapłana nowej religii.

Lecz trzeba przyznać, że w tej książce wprowadza w swoją opowieść także innych bohaterów: przedsiębiorców mniejszej skali, byłych pracowników Apple, którzy wykorzystali doświadczenie i wiedzę (nabytą od byłego szefa, ma się rozumieć), by założyć własne firmy, oraz osoby niezwiązane z biznesem, a które mimo to, na swój sposób, postanowiły zmienić świat. Gallo analizuje działania swego bożyszcza i szuka analogicznych rozwiązań u innych innowatorów, dzięki czemu czytelnik czuje się nieco mniej klaustrofobicznie.

Autor wylicza siedem zasad dotyczących siedmiu różnych aspektów działalności biznesowej, których realizacja ma przybliżyć czytelnika do "innego myślenia", a przez to dokonać rewolucyjnych zmian lub choćby pokonać konkurencję. Pokazuje też – i jest to bardzo ciekawy aspekt tej pozycji – że biznesowe strategie wdrażania innowacji sprawdzają się doskonale także w pozabiznesowych działaniach, w normalnym, codziennym życiu.

Niestety, publikacja powiela materiały zawarte w "Steve Jobs: Sztuka prezentacji". Napisanie tych dwóch książek odbyło się w odstępie kilku lat, natomiast wydane razem i czytane jedna po drugiej wykazują wyraźne podobieństwa – Gallo przytacza te same anegdoty, te same wypowiedzi. Chociaż przedmiot jego rozważań różni się między sobą, nie przeszkadza mu to w powielaniu treści. Także dlatego, że Gallo jest absolutnym mistrzem w – kolokwialnie mówiąc – "laniu wody". Autor ucieka w dygresje niemal nieustannie. Nadaje im charakter motywacyjny, przez co czytelnik czuje się po lekturze przepełniony zapałem do pracy, jednak praktycznej wiedzy o tym, jak tworzyć innowacyjne rozwiązania, może wcale nie posiadać. Nie jest to dziwne, bo przecież szablonowa instrukcja innowacji jest paradoksem, lecz czy w takim razie ma sens pisanie o tym książek?

Steve Jobs sekrety innowacji. Zupełnie inaczej - reguły przełomowego sukcesu

Autor: Carmine Gallo
Tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska
Wydawnictwo: Znak
Wydanie polskie: 9/2011
Tytuł oryginalny: The Innovation Secrets of Steve Jobs. Insanely Different Principles for Breakthrough Success
Liczba stron: 248
Format: 155 x 235 mm
Oprawa: twarda z obwolutą
ISBN-13: 9788324016464
Cena z okładki: 59,90 zł


blog comments powered by Disqus