Recenzja książki "Mechaniczny książę"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Patrycja Ziemińska
25 lipca 2012

"Mechaniczny książę" to druga część trylogii "Diabelskie maszyny", która jest jednocześnie prequelem "Darów Anioła". Czyli summa summarum jest to piąta książka w literackim świecie Cassandry Clare. Jej stali czytelnicy wiedzą, czego się spodziewać, a pisarka nie zawodzi swoich fanów.

Główna bohaterka, Tessa Gray, nadal znajduje się w osobliwym Instytucie, gdzie szkoli się Nocnych Łowców. Nadnaturalnie uzdolnieni opanowują i rozwijają swe moce, by później stawić czoła wszelkiej maści paranormalnym zagrożeniom. Ale Instytut musi sprostać nie tylko zewnętrznym wrogom, ponieważ pozycja jego  dyrektorki Charlotte zostaje zachwiana. Benedict Lightwood pragnie sięgnąć po dyrektorski stołek. Rozpoczyna się pełna spisków i intryg walka o wpływy. Niestabilna sytuacja wewnątrz Instytutu nie sprzyja poszukiwaniom jego największego przeciwnika, Mortmaina, który wykazuje szczególne zainteresowanie Tessą.

Na tle fabularnych splotów rozgrywa się jeszcze jedna historia – romantyczny trójkąt miłosny. Tu również Tessa gra pierwsze skrzypce, będąc przedmiotem westchnień Willa i Jema. Całość jawi się dość fantazmatycznie, ponieważ ci dwaj panowie jednocześnie pozostają najlepszymi przyjaciółmi i Clare wkłada wiele wysiłku, by tę ich przyjaźń uwiarygodnić i pogłębić. Jednak dlaczego tak dobrzy koledzy muszą rywalizować o względy Tessy, a nie – jak pewnie sprawy potoczyłyby się w powieści pisanej przez mężczyznę – w imię przyjaźni zrezygnować z tak niefortunnie ulokowanych uczuć?

Cassandra Clare ma pewną manierę znaną już z "Darów Anioła" i "Mechaniczny książę" nie jest pod tym względem wyjątkowy. Chodzi mianowicie o ilość niedopowiedzeń. Zawsze mamy kontakt z historią, która dzieje się na łamach książki oraz z historią, która jest tłem dla niej, a którą stanowią wcześniejsze doświadczenia, pochodzenie, zdolności i przeznaczenie bohaterów. Wszystko więc owiane jest mgłą tajemnicy. Dostajemy garść odpowiedzi na pytania, które zrodziły się przy lekturze "Mechanicznego anioła", pierwszego tomu cyklu. Jednocześnie rodzi się szereg kolejnych pytań i niejasności, których rozwiązanie znajdziemy zapewne w trzecim tomie.

Diabelskie maszyny #2 - Mechaniczny książę

Autor: Cassandra Clare
Tłumaczenie: Anna Reszka
Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 5/2012
Tytuł oryginalny: Infernal Devices: Clockwork Prince
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 494
Format: 135x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788374802499
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,00 zł


blog comments powered by Disqus