Cassandra Clare "Dary Anioła #6. Miasto niebiańskiego ognia" - recenzja książki

Autor: Monika "Katriona" Doerre
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
6 stycznia 2015

Coś się kończy, coś się zaczyna

Cassandra Clare posiada niebywały talent do snucia intrygujących i ciekawych historii. Potrafi trzymać czytelnika w napięciu, kreować niesamowite choć zarazem bardzo proste światy, tworzyć postaci, z którymi odbiorca sympatyzuje. Nie są to dzieła pełne homeryckich porównań czy głębokiej psychologizacji bohaterów, jednak nie czuć w niech infantylności i upraszczania schematów. Czytelnik z zapartym tchem śledzi losy protagonistów i ich przyjaciół, z niepokojem przewraca kolejne kartki, by poznać ciąg dalszy historii. Czasami nie potrzeba głębokich wynurzeń, by dać się oczarować książce. Właśnie tak dzieje się w przypadku dzieł Cassandry Clare – zarówno Diabelskie maszyny, jak i Dary Anioła wciągają bardziej niż niejedno ambitne dzieło literackie. Trzeba przyznać, że autorka nie należy do pisarzy, którym kończą się pomysły, co idealnie pokazuje zakończenie cyklu Dary Anioła. Brak tutaj niepotrzebnych kombinacji, całość świetnie dopełnia wcześniejsze tomy i domyka pewien wątek. Odbiorca ma wrażenie, Clare mogłaby stworzyć jeszcze kilka kolejnych części, będących na równie wysokim poziomie.

Sebastian pragnie zniszczyć Nefilim1, w tym celu rozpoczyna ataki na Instytuty Nocnych Łowców w celu przemienienia ich w Mrocznych. Wieść o planach brata Clary dostarczają do Idrisu wychowańcy z Instytutu w Los Angeles. Aby uniknąć kolejnych starć z Sebastianem i jego  armią, Nefilim podejmują decyzję ewakuacji wszystkich Nocnych Łowców, w tym tych zamieszkujących Nowy Jork – czyli bohaterów cyklu Dary Anioła. Czy piątka przyjaciół znajdzie sposób na powstrzymanie Sebastiana? Jaki koniec ich czeka?

Jeżeli chodzi o ocenę tomu pod kątem wcześniejszych części, Miasto Niebiańskiego Ognia to jedna z najlepszych książek w dorobku pisarki. Do tej pory największą bolączką serii okazała się główna bohaterka – Clary. Dziewczyna została wpasowana w kanon typowej damy w opałach: ciągle popełniała te same błędy, narażając na niebezpieczeństwo siebie i bliskich, do tego bardzo często najpierw robiła, a dopiero potem myślała. Wszystko to zmienia się w ostatnim tomie cyklu. Protagonistka przestaje nareszcie irytować czytelnika, dorasta i zaczyna podejmować właściwe decyzje. Chwała Clare za to, że w końcu zdecydowała się na rozwój tej postaci, zwłaszcza że Clary nie jest bohaterem drugo- albo trzecioplanowym.

Oczywiście w książce nie mogło zabraknąć rozwinięcia wątków romantycznych poszczególnych bohaterów. Czytelnik, który nie mógł się doczekać ich zakończenia na pewno znajdzie w tym tomie odpowiedź na większość pytań dotyczących sercowych zawirowań postaci. W tym tkwi siła tego cyklu – jak wiadomo jest to cykl młodzieżowy: nastoletni bohaterowie, wielkie miłości, walka dobra ze złem – w skupieniu się na kilku wątkach miłosnych i rozbudowaniu ich. Nawet jeżeli ktoś nie przepada za protagonistami, czyli Clary i Jacem, może polubić inne postaci i skupić się na ich przygodach.

A tych będzie sporo – cały tom to jedna skondensowana dawka akcji i walki. Wprawdzie nie pojawia się żadna epicka potyczka, którą można by porównać do tolkienowskiej walki Pięciu Armii, ale miłośnicy starć Nefilim z siłami zła na pewno będą ukontentowani. Choć trzeba przyznać, że walka, jaka ma miejsce w tej części, nie okazuje się tak spektakularna jak ta pomiędzy Nocnymi Łowcami, wilkołakami, wampirami a demonami Valentine’a.

Miasto Niebiańskiego Ognia łączy w sobie trzy światy – uniwersum, jakie pojawia się w Diabelskich maszynach, które znamy z omawianej serii oraz całkiem nowe. Oczywiście wszystkie dotyczą życia Nefilim, jednak każde opowiada historię zupełnie innej grupy Nocnych Łowców. W szóstym tomie Darów Anioła czytelnik lepiej pozna bohaterów nowego cyklu Cassandy Clare, którego akcja toczyć się będzie w Instytucie w Los Angeles. Takie połączenie trzech światów przybliża odbiorcy świat przedstawiony, pokazuje, że wszystkie tomy to jedno wielkie uniwersum, gdzie losy różnych postaci przecinają się ze sobą.

Jedno jest pewne – miłośnicy wcześniejszych pozycji Cassandry Clare na pewno nie poczują się rozczarowani ostatnim tomem Darów Anioła. Wartka akcja, godne serii zakończenie i wyraziści bohaterowie to dobra kombinacja. Ten tom dowodzi, że Clare zna się na pisarstwie i czerpie z niego radość. Czytelnik jest w stanie stwierdzić, kiedy autora męczy pisanie o danym świecie, a kiedy sprawia mu to przyjemność. Clare potrafi oczarować odbiorcę, wywołać w nim głód spowodowany brakiem kolejnych książek opowiadających o Nefilim. Miejmy nadzieję, że nie przyjdzie nam długo czekać na następne przygody Nocnych Łowców.

1) Nazwa ta, wbew wskazaniom słowników, pozostaje w książkach nieodmienna, my więc też tak ją zostawimy - red.

Dary Anioła #6 - Miasto niebiańskiego ognia

Autor: Cassandra Clare
Tłumaczenie: Anna Reszka
Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2014
Tytuł oryginalny: Mortal Instruments: City of Heavenly Fire
Rok wydania oryginału: 2014
Liczba stron: 702
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788374804448
Wydanie: I
Cena z okładki: 45,00 zł


blog comments powered by Disqus