Recenzja książki "Miasto popiołów"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
28 listopada 2010

"Miasto popiołów" Cassandry Clare jest kontynuacją "Miasta kości" i zarazem drugim z trzech powstałych tomów cyklu "Dary Anioła". Akcja powieści rozgrywa się bezpośrednio po wydarzeniach opisanych w poprzedniej części, kiedy to główna bohaterka, Clary, odnajduje swoją matkę pogrążoną w magicznie wywołanej śpiączce. Sprawca jej stanu, a zarazem ojciec bohaterki, Valentine, ucieka, wyznając wcześniej, że jest także ojcem Jace'a. Mniej więcej w tym momencie kończy się "Miasto kości" i taki jest stan wyjściowy dla fabuły "Miasta popiołów".

W drugiej części pojawia się Inkwizytorka. Jej zadaniem jest przeprowadzenie dochodzenia w sprawie Jace'a. Ten Nocny Łowca podejrzany jest o współpracę z Valentinem. Łączą ich przecież więzy krwi, co zwraca uwagę pozostałych łowców. Jednak, by dowiedzieć się prawdy, Inkwizytorka potrzebuje artefaktu zwanego Mieczem Dusz. Dziwnym zbiegiem okoliczności zostaje on skradziony przez Valentine'a, co rzuca jeszcze więcej podejrzeń pod adresem Jace'a. Coraz więcej znajomych zaczyna mieć poważne wątpliwości co do lojalności chłopaka.

"Miasto popiołów" jest dużo lepsze od swojego poprzednika. Przede wszystkim zwalnia trochę fabula. Nie znaczy to, że w książce mało jest akcji – nadal wiele się dzieje, a autorka wprowadza sporo napięcia. Zmienia się tylko zagmatwanie fabuły. "Miasto popiołów" da się opowiedzieć, w przeciwieństwie do "Miasta kości", które ma konstrukcję przypominającą serial, z tym że zawiera w sobie nie jeden odcinek, ale cały sezon: mnóstwo krótkich epizodów, które łączą się w dużą całość o bardzo skomplikowanych relacjach. "Miasto popiołów" odchodzi od takich komplikacji na rzecz pogłębiania psychiki bohaterów. Tym razem więcej uwagi zostało poświęcone ich życiu wewnętrznemu, rozterkom i relacjom, jakie ich łączą.

Zmiany, jakie nastąpiły w "Mieście popiołów" względem pierwszego tomu, można by więc streścić w haśle: mniej fabuły, więcej myślenia. To, że postaci zaczęły przeżywać, a nie tylko działać, jest największym plusem książki i dowodem na to, że autor(ka) może rozwinąć się także w trakcie serii. Możliwe jednak, że niektórzy czytelnicy, zachwyceni tempem pierwszej części, trochę się tu zawiodą. Także intensywność postaci czy w ogóle elementów fantastycznych w świecie z drugiej części wydaje się jakby mniejsza. Cóż, autorka dojrzewa, pozostaje mieć nadzieję, że także jej czytelnicy.

Dary Anioła #2 - Miasto Popiołów

Autor: Cassandra Clare
Tłumaczenie: Anna Reszka
Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2009
Tytuł oryginalny: Mortal Instruments: City of Ashes
Rok wydania oryginału: 2008
Liczba stron: 528
Format: 135x205 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 978-83-7480-135-5
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,00 zł


blog comments powered by Disqus