Catherynne M. Valente

Ur.: 5 maja 1979 , Cinco de Mayo
zdjęcie

Catherynne M. Valente ur. w Cinco de Mayo, 1979.05.05 w Seattle, poetka, powieściopisarka, artystka, laureatka Mythopoeic Award 2008 oraz nominacji do World Fantasy Award za serię Opowieści sieroty.

Jej poezję i opowiadania drukowano w: "The Pedestal Magazine", "Fantastic Metropolis", "The Journal of Mythic Arts", "Clarkesworld Magazine", "Jabberwocky", "Mythic Delirium", "Lone Star Stories", "Fantasy Magazine", "Electric Velocipede", "Cabinet des Fees", "Interfictions", "The Book of Voices", "Salon Fantastique", "The Minotaur in Pamplona", "Paper Cities", "Clockwork Phoenix", "The Year's Best Fantasy and Horror" #18 i #21.

Nagrodzona the Million Writers Award za opowiadania: Urchines, While Swimming. Jej wiersz The Seven Devils of Central California otrzymał the Rhysling Award w 2008 r. Jej poezja była nominowana do Pushcart Prize dziewięciokrotnie.

Jej felietony krytyczne na temat żeńskich archetypów w dramatach greckich i rzymskich były przedrukowane w kilku wydaniach International Journal of the Humanities.

Jej pierwsze dzieło, Music of a Proto-Suicide, wydano zimą 2004 r.. Pierwsza powieść, The Labyrinth, wydał Prime Books w 2004, a druga, Yume no Hon: The Book of Dreams, była wydana w lato 2005 r.. Trzecia powieść, The Grass-Cutting Sword, ukazała się w 2006 r.. Pod marką Aegis, Wydawnictwo Prime opublikowało również dwa tomy wierszy, Apocrypha i Oracles. Jej trzeci zbiór wierszy The Descent of Inanna, wydało wydawnictwo Papaveria Press w 2006.

Czwarty duży projekt, dylogia oryginalnych baśni, Opowieści sieroty, wydane w wydawnictwie Bantam Spectra na jesieni 2006. Tom 1 W ogrodzie nocy, otrzymał nagrodę James Tiptree Jr. Award za wprowadzenie seksualności i płci w fikcji literackiej, i był nominowany do World Fantasy Award. Tom II, ukazał się na jesieni 2007 r.. Cała seria zdobyła nagrodę Mythopoeic Award w kategorii literatura dla dorosłych w 2008.

Następna powieść Valente pt.: Palimpsest ukazała się w 2009 r.. Również w tym roku ukaże się jeszcze antologia Ventriloquism.

Ma trzech braci i siostrę. Ukończyła liceum w wieku 15 lat . Studiowała na UC w San Diego i na Uniwersytecie w Edynburgu uzyskując tytuł licencjata z literatury klasycznej ze specjalizacją Lingwistyka Starożytnej Greki. Potem interesowała się starożytną Japonią. Obecnie mieszka na małej wyspie u wybrzeży Maine z rodzicami, dwoma psami i kotem.

Strona internetowa autorki: www.catherynnemvalente.com
blog comments powered by Disqus