Dzieciaki lubią dobre historie - recenzja książki "Moja pierwsza podręczna Biblia"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Agata "Bulehithien" Wiśniecka
30 stycznia 2013

Dzieciaki lubią opowieści biblijne. Nic w tym dziwnego, te pełnokrwiste historie z fantastycznym posmakiem wciągają dużo bardziej niż co poniektóre dzisiejsze bajki z "psychoanalitycznym" podtekstem. Ale uwaga! Ten, kto myśli, że chwytając za Moją pierwszą podręczną Biblię Cecylie Olesen, znajdzie jedynie uproszczoną wersję Księgi Zbawienia i w ten sposób wyłga się od głębszej refleksji, srogo się zawiedzie!

Ta maleńka, sześćdziesięciokilkustronicowa "Biblijka" to nawet nie wierzchołek góry lodowej. To ledwie maleńki punkcik zwiastujący masyw, jaki można pod nim odkryć. Ot, graficzna namiastka, sugestia dotycząca najważniejszych wątków staro- i nowotestamentowych.

W krótkich tekścikach opatrzonych ładnymi rysunkami autorka wymieniła co ważniejsze wydarzenia. Każdy z nich stanowi w zasadzie bardziej wprowadzanie niż opowieść samą w sobie. Do pójścia dalej zachęcają umieszczone przy końcu każdej historii odniesienia do konkretnych, już "pełnobiblijnych" passusów. Bez ich gruntownej znajomości nie da się wszak całej zasygnalizowanej historii opowiedzieć.

Tak więc Moja pierwsza podręczna Biblia to wyzwanie również dla rodziców, aby najpierw zapoznać się samemu, a następnie przełożyć na język dziecka opowieści o sprawach nierzadko trudnych i skomplikowanych. Jeśli ktoś jednak nie boi się takiego wyzwania podjąć, to wręczając maluszkowi tę zgrabną "walizeczkę" z rączką (tak wygląda oprawa książeczki), z pewnością sprawi mu ogromną przyjemność. Zwłaszcza gdy pociecha lubi przejrzyste, barwne obrazki. A to dopiero początek…

Moja pierwsza podręczna Biblia

Autor: Cecylia Olesen
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 10/2011
Tytuł oryginalny: My First Handy Bible
Liczba stron: 62
Format: 135x155 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788375163582
Wydanie: I
Cena z okładki: 25 złblog comments powered by Disqus