Requiem dla lalek

patronat gildii
okładka
Autor: Cezary Zbierzchowski

Debiutancka książka Cezarego Zbierzchowskiego.

Requiem dla lalek jest zbiorem opowiadań, który w pewien sposób podsumowuje dotychczasową twórczość Autora, jednocześnie otwierając nowy etap. Książka zawiera trzy teksty premierowe, w tym tytułową minipowieść. Jest to fantastyka trudna, przeznaczona dla wyrobionego czytelnika, pokazująca sytuację człowieka współczesnego w rzeczywistości, którą autor określa jako „zbyt absurdalną, aby była do końca prawdziwa...”.

Tytuły opowiadań:

  • Innego nie będzie;
  • Miejsce na drodze;
  • Moneta;
  • Limfy szklanka;
  • Bestiariusz;
  • Mr Fiction;
  • Bezludzie;
  • Requiem dla lalek

*  *  *

Moneta Zbierzchowskiego z opowieści o samobójcy przechodzi w nastrojową wizje ludzkich losów splatanych tu i w zaświatach (…) Nic nie jest tu jednoznaczne, co nie dziwi, biorąc pod uwagę literackich pa­tronów: Cortazara, Carolla, Schulza, Marqueza, Viana, Dicka...

Maciej Parowski "Nowa Fantastyka"

Szczególnie naszpikowany niedopowiedzeniami jest tekst Czarka Zbierzchowskiego. Sprzyja to wraca­niu do niego i czytaniu za każdym razem na inny sposób. Poza tym zaskakująca jest forma i kształt, jakie przybrało sobie to opowiadanie. Koniec historii w środku tekstu, a potem pokazanie tła, które przyczyniło się do takiego, a nie innego obrotu spraw, to prawdziwie zaskakujące rozwiązanie.

Emil Strzeszewski "Creatio Fantastica"

Zdecydowanie najlepsza jest Moneta Cezarego Zbierzchowskiego – opowiadanie sugestywne, sięgające do tradycji prozy o nastrojowej, gęstej narracji, nieliniowe w strukturze i ciekawe w pomyśle. Dość powiedzieć, że nasycone rozważaniem o życiu i przede wszystkim śmierci – bez patosu, czy prostych jatek, a jednak poruszające. Nie warto mówić o treści, po prostu należy przeczytać.

Małgorzata Koczanska "Fahrenheit"

Wydawnictwo: Fantasmagoricon
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2008
Seria wydawnicza: Odmienne Stany Fantastyki
Liczba stron: 352
Format: 125x190 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-925540-2-8
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 zł


blog comments powered by Disqus