Charles Bukowski

Ur.: 16 sierpnia 1920 , Niemcy
Zm.: 9 marca 1994
zdjęcie

Charles Bukowski urodził się w Ardenach w Niemczech 16 sierpnia 1920 roku, kiedy miał trzy lata przyjechał wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Wydał czterdzieści pięć książek - tomików poezji oraz utworów prozatorskich, wśród nich powieści Factotum, Listonosz, Z szynką raz!, Kobiety, Hollywood oraz Szmira.

Bukowski napisał także oryginalny scenariusz do filmu Ćma barowa. Inne filmy oparte na jego utworach to Crazy Love (tytuł alternatywny – Miłość to piekielny pies) oraz Historia zwykłego szaleństwa. Jego książki doczekały się tłumaczenia i publikacji w piętnastu językach.

Charles Bukowski zmarł 9 marca 1994 roku w San Pedro w Kalifornii, który jest dziś celem swoistych pielgrzymek wielbicieli jego niezwykłego talentu.. Ostatnim utworem Bukowskiego jest wydany pośmiertnie przez EccoPress tomik poezji Slouching Toward Nirvana.

Twórczość Bukowskiego stanowi niepowtarzalne zjawisko w świecie zachodniej literatury. Często stawiany na równi z Hemingwayem i Henrym Millerem, zyskał uznanie czytelników i krytyki przede wszystkim za wspaniałe wyczucie formy, doskonale lapidarny styl i autentyzm. Powodem niesłabnącej fascynacji jego prozą jest tez bez wątpienia jego awanturnicze życie, które z upodobaniem trwonił na inne pasje. Otaczająca go atmosfera skandalu i prowokacji, przebijająca z jego prozy postawa buntownika, krytycznie nastawionego do akademickich, komercyjnych nurtów literatury amerykańskiej, obalanie obyczjowych tabu, dosadny język, sprawiły, że stał się kultową postacią literackiego podziemia i idolem pokolenia bitników.


Filmy:blog comments powered by Disqus