Charles Bukowski "Kobiety" - recenzja

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Beata Liwoch
28 kwietnia 2015

Między wulgarnością a miłością

Na poły autobiograficzna powieść Charlesa Bukowskiego Kobiety opowiada fragment życia Henry'ego Chinaskiego, przedstawiciela klasy robotniczej, który większość swego życia spędził na słabo opłacanych posadach. Jednak po latach harówki osiągnął sukces literacki na skalę, która umożliwiła mu zostanie zawodowym pisarzem. Dzięki temu nasz bohater mógł celebrować swój alkoholizm, spać do późna i tworzyć kolejne strofy i akapity w mieszkaniu pełnym alkoholowych oparów i tytułowych kobiet.

Życie artysty jest mniej barwne i mniej urozmaicone, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Pisanie schodzi na dalszy plan, ustępując miejsca kolejnym butelkom i kolejnym kobietom. Mając za sobą 50 lat życia, Chinaski spodziewa się erotycznej posuchy, lecz życie nieustannie go zaskakuje, zsyłając mu przeróżne, często dużo młodsze i w zdecydowanej większości bardzo chętnie lądujące w jego łóżku dziewczyny. Kobiety to zapis wędrówki pisarza przez życie, wędrówki, która prowadzi zwykle od monopolowego do łóżka.

Z powieści przebija pewna monotonia, obecna zarówno w dość przewidywalnych poczynaniach bohatera, jak i w ustawicznie powtarzanych opisach sypialnianych aktów. Jednak to nie zawiłości fabuły czy kunszt języka stanowią o wartości tej książki, lecz wewnętrzne rozterki i zmagania bohatera, który w świecie pełnym seksu i promili szuka miłości, choć jednocześnie tak bardzo się jej obawia. Kobiety to proza bardzo wulgarna, uciekająca od sentymentalnej ckliwości zarówno w postawie Henry'ego, jak i środkach wyrazu stosowanych przez pierwszoosobowego narratora. Zdania są krótkie i mocne, dialogi pełne przekleństw, a przemyślenia - cynizmu.

Ten specyficzny prymitywizm, typowy dla twórczości Bukowskiego, buduje przekonujący autentyzm. Ufamy Chinaskiemu, wierzymy w szczerość jego intencji, nawet jeśli możemy je uważać za niemoralne. Ów autentyzm podsycany jest dodatkowo przez nieustanny konkret. Bukowski (i Chinaski) stroni od abstrakcji: nie ma tu rozwlekłych dywagacji na temat kobiecej natury czy zwyczajów, zamiast tego mamy konkretne zachowania konkretnych postaci. Więcej tu przedstawiania, relacjonowania niż refleksji i rozpamiętywań. Uogólnienia zdarzają się niezwykle rzadko, a prawdy głoszone powściągliwie przez Chinaskiego mają zwykle charakter gorzkiej ironii.

Dzięki temu brakowi generalizacji dostajemy pewną wizję świata bez roszczeń do obiektywności. Możemy się z Chinaskim/Bukowskim zgadzać bądź nie, ale nie możemy mu odmawiać racji - jego racji. Powieść prezentuje z pewnością specyficzną perspektywę, która jednak zasługuje na uwagę. Nie jest to wizja kobiecości, bo narracja koncentruje się na cielesności, zarówno tej niezmiennej bohatera-narratora, jak i zróżnicowanych fizycznościach odwiedzających go kobiet. Nastawienie Chinaskiego nie poprzedza jednak rzeczywistości, nie rzutuje na kolejne bohaterki, raczej budowane jest na doświadczeniach i relacjach z owymi bohaterkami.

Kobiety to mocna książka - niewybredne obserwacje podane niewybrednym językiem. To książka obrażająca i obrazoburcza, bez owijania w bawełnę. Ten autentyzm treści i prostota formy stoją być może za dużym sukcesem, jaki swego czasu odniósł Bukowski, zwłaszcza wśród tak zwanych czytelników niefachowych - ludzi, spośród których sam się wywodził i dla których często pisał. Warto odświeżyć tego autora.

Kobiety (wyd. 2014)

Autor: Charles Bukowski
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 11/2014
Tytuł oryginalny: Women
Wydawca oryginalny: Black Sparrow Press
Rok wydania oryginału: 1978
Liczba stron: 400
Format: 145x235 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788373925106
Wydanie: VI
Cena z okładki: 34,00 zł


blog comments powered by Disqus