Wykraiwanka

Autor: Magdalena Tomaszewska-Bolałek
1 lipca 2008

Chropowata czerwona okładka, która fakturą przypomina tynk strukturalny. Lakierowanie, tłoczone litery, na środku serduszko. Tak prezentuje się książka Obłęd serca autorstwa Chelsea Cain. Dzięki kolorystyce i oryginalnemu wydaniu nie sposób przejść obok niej obojętnie. Zarówno tytuł jak i wygląd mogą być nieco mylące, bowiem nie mamy do czynienia z kolejnym romansem tylko kryminałem z psychopatycznymi mordercami w tle.

Archi Sheridan pracował jako policjant. Przez dziesięć lat zajmował się praktycznie jedną sprawą, a mianowicie ściganiem seryjnego mordercy o przydomku Wirtuoz. Psychopata miał na sumieniu wiele ofiar, które traktował ze swoistą finezją. Policja dwoiła się i troiła, jednak wszystko to na próżno. Los odmienił się, kiedy zabójca postanowił przyłączyć się do zespołu, który zajmował się jego poszukiwaniem. Co ciekawsze nie był to mężczyzna rasy białej, w średnim wieku, jak to zwykle bywa w przypadku seryjnych morderców, tylko kobieta - Gretchen Lowell. Gdyby nie Sheridan, pewnie nigdy nie udałoby się zakończyć tej sprawy. Wszystko jednak ma swoją ceną. Za złapanie Wirtuoza Archi zapłacił "uroczym" serduszkiem wyciętym skalpelem na klatce piersiowej, depresją i bardzo długą rekonwalescencją. Niestety z mordercami często jest tak, że jak tylko złapie się jednego zaraz pojawia się kolejny. Dwa lata po zakończeniu sprawy Wirtuoza w Portland mają miejsce zabójstwa nastolatek. Niestety, tym razem również wszystko wskazuje na to, że będzie się trzeba zmierzyć z psychopatycznym mordercą. Sheridan po dwóch latach rekonwalescencji dołącza do zespołu prowadzącego tę sprawę. Tym razem poszukiwania mają oprawę medialną. Za zgodą burmistrza policji towarzyszy bowiem dziennikarka z lokalnej gazety. Sheridan wraz z rządną sensacji Susan rozpoczyna śledztwo pełne niespodzianek.

Po serii dość kiepskich kryminałów, jakie miałam okazję ostatnio przeczytać książka Obłęd Serca była miłym zaskoczeniem. Powieść jest wciągająca, spójna. Sam pomysł na historię, wprawdzie mało odkrywczy, ale sprawnie rozwinięty. Książka idealnie nadaje się do pociągu czy na majówkę. Jej dodatkowym atutem jest ciekawie zrobiona okładka.

Obłęd serca

Autor: Chelsea Cain
Tłumaczenie: Michał Juszkiewicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 3/2008
Tytuł oryginalny: Heartsick
Rok wydania oryginału: 2007
Liczba stron: 344
Format: 140x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7469-714-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 32 zł


blog comments powered by Disqus