Recenzja książki "Krwawe igrzyska"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bartosz Czartoryski
13 września 2010

„Krwawe igrzyska” to trzecia książka Chelsea Quinn Yarbro opowiadająca o przygodach hrabiego Saint-Germain. Choć cała seria składa się na pewną spójną całość, której wyrazem jest pogłębiany każdorazowo portret głównego bohatera, chronologia nie zostaje zachowana. Najpierw, w „Hotelu Transylwania”, przenieśliśmy się do osiemnastowiecznej Francji, później – w „Pałacu” – do renesansowych Włoch. Tym razem oddalenie geograficzne jest minimalne, za to znajdujemy się w czasach, w których tereny te nazywały się Cesarstwem Rzymskim.

Jest druga połowa I wieku naszej ery. Hrabia Saint-Germain nazywa się teraz Rakoczy Sanct' Germain Franciskus i jest szanowanym obywatelem Rzymu. Trzymając się z dala od politycznych aktywności, pozostaje w cieniu rozmaitych przewrotów, zdrad i intryg wstrząsających cesarstwem od czasów podpalenia stolicy przez Nerona. Dopiero miłość do Oliwii, pięknej, szlachetnej i nieszczęśliwie zamężnej rzymianki sprawi, że Franciskus będzie musiał zaangażować się w walkę z jej despotycznym mężem Justusem.

Jak w każdej swojej książce, Chelsea Quinn Yarbro i w „Krwawych Igrzyskach” kreśli doskonały obraz epoki. Na kartach książki zostaje odmalowany Rzym z początku pierwszego milenium. Jego architektura, mieszkańcy i kultura zostają opisane w najdrobniejszych szczegółach. Nadaje to powieści niesamowity klimat, ale jednocześnie przesyca ją długimi opisami, spowalnia akcję i grozi znudzeniem. Yarbro nie potrafi znaleźć balansu pomiędzy dokładnością przedstawianego świata a jego dynamiką. Zresztą nadmiar szczegółów, które mają za zadanie uwiarygodnić przekaz, dodać powieści prawdopodobieństwa, sprawia, że – paradoksalnie – prezentuje się ona nierealnie. Opisy tutaj są „za bardzo”, ludzkie oko nie byłoby w stanie zarejestrować takiej ilości detali. Z czasem więc czytelnik zamiast zatracać się w narracji, dystansuje się do niej.

Inną kwestią jest postać głównego bohatera. Rakoczy Sanct' Germain Franciskus jest wampirem, i fakt, że wspominam o tym dopiero w czwartym akapicie recenzji, nie pozostaje bez znaczenia. Otóż wampiryczność Saint-Germaina (takie imię przybrał w pierwszej książce z cyklu, „Hotelu Transylwania”) ma w powieści niewielkie znaczenie. Tłumaczy oczywiście możliwość umieszczania tej samej postaci w różnym czasie i przestrzeni, ale taką rolę spełnia na poziomie całego cyklu. W pojedynczych historiach wampirza natura Saint-Germaina to tylko egzotyczny dodatek.

Nie sposób chyba dziś mówić o seriach książek poświęconym wampirom bez odniesienia do „Kronik Wampirów” Anne Rice. Yarbro dostarcza kreacji zupełnie odmiennej. Jej wampir nie jest bestialski, nie morduje, nie znajduje upodobania w rozlewie krwi. Ponadto – przy pewnych zastrzeżeniach – może poruszać się w dzień, światło słoneczne go nie unicestwia. Jeśli jednak Saint-Germain nie zajmuje się polowaniami na śmiertelników, to co robi? Cóż... kocha. Taka odpowiedź niebezpiecznie zbliża nas do Stephenie Meyer, lecz bez obaw – romanse Saint-Germaina nie przypominają w niczym nastoletnich amorów. Sprawa jest poważna i niebezpieczna, bo jego ukochane mają tendencje do pakowania się w nie lada kłopoty. W tej części wybranka wampirzego serca jest żoną człowieka o zadziwiającej i perwersyjnej wyobraźni seksualnej. Tradycyjnie więc nie zabraknie w powieści scen erotycznych.

„Krwawe Igrzyska” urzekają przede wszystkim jako powieść historyczna, dopiero w dalszej kolejności pojawiają się elementy fantastyczne i romansowe. Z tego powodu książka spodoba się głównie tym, którzy interesują się historią starożytnego Rzymu. Czytelnicy preferujący inne okresy historyczne powinni wybrać pozostałe powieści Yarbro — choć na kolejne części cyklu trzeba będzie pewnie trochę poczekać.

Saint-Germain #3 - Krwawe igrzyska

Autor: Chelsea Quinn Yarbro
Tłumaczenie: Radosław Kot
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 6/2010
Tytuł oryginalny: Saint-Germain: Blood Games
Rok wydania oryginału: 1980
Liczba stron: 536
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375103212
Wydanie: I
Cena z okładki: 35,90 zł


blog comments powered by Disqus