Recenzja książki "Mroczne klejnoty"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Sławomir "Villmar" Jurusik
7 października 2011

Chelsea Quinn Yarbro wpadła kiedyś na świetny pomysł serii książek o przygodach hrabiego Saint-Germain. Rozproszyła kolejne książki w czasie i przestrzeni, a głównym bohaterem uczyniła wampira, dzięki czemu czytelnik spotyka się za każdym razem ze znaną mu postacią, lecz w zupełnie odmiennych realiach.

Choć tym razem akcja powieści toczy się w XVI-wiecznej Rosji, to z miłym zaskoczeniem odnajdziemy w niej także polski akcent. Saint-Germain przybiera tożsamość Ferenca Rakoczy, posłańca z dworu polskiego króla, Stefana Batorego. Rakocza wysłany zostaje na dwór Iwana Groźnego, aby zbadać niepokojące doniesienia o podupadającym stanie psychicznym rosyjskiego władcy. Dyplomatyczna misja okazuje się niezwykle trudna, ponieważ bohater znajdzie się w samym środku dworskich intryg, a wysłana wraz z nim grupa jezuitów oraz miłość do jednej z rosyjskich arystokratek wcale nie ułatwia zadania.

Książki Yarbro, a w szczególności właśnie "Mroczne klejnoty", udzielają ciekawej lekcji. Wampiryczna kreacja głównego bohatera jest w nich wyjątkowa na tle popularnego wizerunku tego typu postaci. Owszem, hrabia Saint-Germain posiada nadludzką siłę, umiejętność wpływania na zwierzęta, doskonały wzrok w nocy i, oczywiście, długowieczność, jednakże jego prawdziwa siła leży poza tymi cechami, w jego zdolnościach skrojonych na ludzką miarę. Saint-Germain dysponuje ogromną wiedzą teoretyczną i praktyczną z wielu dziedzin, wyjątkową wrażliwością na sztukę i uzdolnieniami muzycznymi, a także doskonałymi zdolnościami dyplomatycznymi i analitycznymi. Wyjątkowość tej postaci nie jest wynikiem przemiany w wampira, lecz rezultatem wielu lat nauki, ćwiczeń, lekcji. I choć miał na nie blisko cztery milenia, wciąż podejmuje nowe studia, by lepiej zrozumieć zmieniający się świat.

Przez to "Mroczne klejnoty" nie są – jak mogłoby się wydawać ze względu na okładkę i postać wampira – typowym horrorem. Yarbro dużo więcej uwagi poświęca rekonstrukcji realiów historycznych, obyczajowych, politycznych czy społecznych niż budowaniu napięcia i wywoływaniu grozy. Główny bohater nie daje na każdym kroku upustu swym zwierzęcym żądzom i pragnieniu krwi. W rezultacie miłośnicy powieści historycznych powinni być dużo bardziej zadowoleni z lektury niż zwolennicy krwawych horrorów.

Saint-Germain #7 - Mroczne klejnoty

Autor: Chelsea Quinn Yarbro
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 7/2011
Tytuł oryginalny: Saint-Germain: Darker Jewels
Rok wydania oryginału: 1993
Liczba stron: 504
Format: 130x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375106015
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus