Recenzja książki "Elizabeth Taylor i Richard Burton. Miłość, namiętność, nienawiść"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Patrycja Ziemińska
21 sierpnia 2012

Poznali się na planie filmowym. Ona miała zagrać Kleopatrę, on Marka Antoniusza. Nim jednak wspólnie stanęli przed kamerą, Richard powiedział do Elizabeth, że jest za gruba. Tą uszczypliwością zdobył serce gwiazdy przyzwyczajonej do lawiny komplementów.

Christa Maerker przedstawia historię jednego z największych romansów ubiegłego wieku. Opowiada o przepełnionym emocjami, przeplatanym kryzysami związku Elizabeth Taylor i Richarda Burtona. Dekada ich życia, którą spędzili wspólnie, była też rozkwitem ich aktorskiej kariery. Nie było im łatwo poświęcać się pracy i budować szczęśliwy związek. I nie zawsze się to udawało, ku uciesze kolorowej prasy, w której aż grzmiało od kolejnych doniesień.

Pisząc tego rodzaju historię, trzeba uważać, by nie wpaść w strumień plotek i pogłosek, by nie dać się ponieść fikcji, a jednocześnie nie ulec łagodności, z jaką ludzie patrzą na minione wydarzenia. Maerker bardzo dobrze balansuje pomiędzy tymi skrajnościami. Nie daje się zaślepić pogłoskami, chociaż docenia ich wartość i przedstawia jako takie właśnie - zmyślone, wyolbrzymione czy nieprawdziwe, lecz na swój sposób ciekawe i sugestywne. Stara się odtworzyć prawdziwą historię, lecz ukazuje także proces tego odtwarzania - odrzucania tego, co nie znajduje żadnego oparcia w faktach itd.

Wielką zaletą książki jest język, jakim posługuje się autorka. Znana już z podobnej książki "Marilyn Monroe i Arthur Miller", Christa Maerker jest słusznie cenioną pisarką. Działająca także jako dziennikarka, krytyk filmowy i scenarzystka, posiada doskonały warsztat i prowadzi narrację w sposób wciągający nie tylko samą historią, ale także sposobem, w jaki jest ona opowiadana. Nie jest to cecha typowa dla książek o biograficznym charakterze, więc szczególnie warto ją docenić.

Biografie bywają inspirujące i to chyba najważniejszy powód, by je czytać. "Elizabeth Taylor i Richard Burton" nie jest książką inspirującą. Być może trafi do kogoś wizją miłości pokonującej szereg przeszkód, ale tak naprawdę warto po tę książkę sięgnąć głównie ze względu na jej autorkę, na to, w jaki sposób prowadzi nas przez opowieść o burzliwych uczuciach.

Elizabeth Taylor i Richard Burton

Autor: Christa Maerker
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Wydanie polskie: 7/2012
Tytuł oryginalny: Wir haben uns verzweifelt geliebt. Elizabeth Taylor und Richard Burton
Liczba stron: 304
Format: 168 x 240 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788378392446
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,00 zł


blog comments powered by Disqus