Christie Golden "WoW: Zbrodnie wojenne" - recenzja ksiażki

Autor: Jakub "Qbuś" Nowak
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
4 sierpnia 2014

Kryminalne zagadki Azeroth

World of Warcraft to fenomen. Gra, która od niemal 10 lat przyciąga miliony aktywnych graczy, gotowych płacić 15 dolarów miesięcznie, a która - pomimo wielu wieszczących jej upadek i kolejnych gier ogłaszanych jej pogromcami - w zeszłym roku zarobiła ponad miliard dolarów. Nic więc dziwnego, że przez te lata powstało kilkanaście powieści fabularnie mocno powiązanych z tym światem. Na polski rynek trafia dopiera czwarta książka z tej serii (lub też ósma, jeśli liczyć te z serii Warcraft), a poprzednie zbierały mieszane oceny.

Akcja książki rozpoczyna się krótko po wydarzeniach z końca ostatniego z dodatków do gry, czyli Mists of Pandaria. Garrosh Hellscream przebył drogę od nowego wodza hordy, naznaczonego przez powszechnie szanowanego Thralla, do najbardziej znienawidzonego indywiduum w całym Azeroth. Ludobójstwo, porwania, tortury, morderstwa… to tylko część zarzutów stawianych okrutnemu orkowi. Gdyby nie wstrzemięźliwość pozostałych wodzów oraz wstawiennictwo pandereńskich Niebian, jego dusza dawno bezpowrotnie straciłaby kontakt z ciałem. Zamiast tego czeka go proces. Wynik postępowania wydaje się być przesądzony, lecz i tak ktoś będzie musiał przyjąć rolę jego obrońcy. Dzięki wynalazkowi brązowych smoków w trakcie procesu przywoływane są obrazy, które mają przypieczętować los Garrosha lub zredukować jego winę. Nienawiść do zbrodniarza rozlewa się jednak na innych i powoduje konflikty wewnątrz stronnictw. W dodatku okazuje się, że stroną w konflikcie są nie tylko Przymierze i Horda.

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że odbiór powieści z tego uniwersum jest zazwyczaj diametralnie różny w przypadku osób, które miały do czynienia z grą oraz pozostałych. Fabuła powieści służy najczęściej za tło dla pewnych wydarzeń z gry lub też za łącznik pomiędzy poszczególnymi jej częściami. Nie inaczej jest tym razem, gdyż Zbrodnie wojenne są preludium do nadchodzącego dodatku, Warlords of Dreanor, lecz jednocześnie stanowić powinny dzieło dość przystępne dla niezaznajomionych z tym światem. Fanom gry łatwiej będzie dostrzec wszystkie smaczki, ale Christie Golden postarała się, by i pozostali nie czuli się zagubieni. Zdarzenia i postacie znane z gry są wprowadzane w sposób skrótowy i nienachalny, ale jednocześnie wystarczający. To zdecydowany plus.

Zbrodnie wojenne uwypuklają też pewną dychotomię pomiędzy rozgrywką a historiami związanymi w grze. Na ogół prostarozgrywka, często polegająca na mordowaniu hord przeciwników, nie zachęca graczy do zapoznawania się z tłem fabularnym i opowiadanymi historiami. Inaczej rzecz ujmując, sama gra niezbyt dobrze pokazuje swoją fabułę, gdyż tonie w zalewie zadań. Inaczej jest natomiast w książce. Skorzystanie z fabularnie ogranego motywu procesu pozwala przywołać wiele zdarzeń z historii świata Warcrafta. Nawet osoba dość dobrze znająca realia gry może być zaskoczona po zapoznaniu się z osobistym, emocjonalnym aspektem pewnych opowieści. Niestety, na postacie przekłada się to tylko częściowo. Większość z nich nie wychodzi ze swoich ról lub ważne przemiany przeszło już wcześniej; niektóre jednak znacznie zyskują na głębi. Dotyczy to zwłaszcza osób obrońcy i oskarżyciela, a po części i samego oskarżonego. Z jednej strony Garrosh Hellscream pozostaje charakterem czarnym do szpiku, ale pewne odcienie szarości mogą nieco wytrącić czytelnika z równowagi.

Gdyby jednak oceniać Zbrodnie wojenne nie w kontekście powieści powiązanych z World of Warcraft, lecz na przykład kryminałów sądowych, to nie będą wypadać tak dobrze. Ciekawy, choć nie do końca oryginalny, jest motyw obrony moralnie zepsutego osobnika. Podobnie jest z konsekwencjami krańcowo emocjonalnego zaangażowania w proces. Brakuje tu nieco jakiegoś elementu zaskoczenia - poza główną woltą, która nie dość, że jest zapowiadana przez całą książkę (i znana graczom dodatku), to jeszcze psuje zakończenie. Nie można za to winić autorki, która musiała swoje działo wprasować w ramy wyznaczone przez twórców gry, ale i tak finał mocno rozczarowuje.

Zbrodnie wojenne to powieść, która powinna przypaść do gustu nie tylko fanom World of Warcraft. Osoby nie znające gry nie będą zapewne w stanie w pełni nacieszyć się wszystkimi elementami fabuły, lecz nie powinny być zawiedzione. Nie jest to może dzieło samo w sobie ponadprzeciętne, lecz jest i tak wybija się ponad większość książek nie tylko z tego uniwersum, ale i innych opartych na grach i filmach. Jest to solidna porcja rozrywki, która na pewno nie odstraszy czytelników.

World of WarCraft - Zbrodnie wojenne

Autor: Christie Golden
Tłumaczenie: Przemysław Bieliński
Wydawnictwo: Insignis
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 6/2014
Tytuł oryginalny: World of Warcraft: War Crimes
Rok wydania oryginału: 2014
Liczba stron: 432
Format: 140x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788363944506
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,99 zł


blog comments powered by Disqus