Christopher Hart "Kurs rysowania kreskówek i zwierząt z kreskówek" - recenzja

Autor: Asia Sikorska
Korekta: Patrycja Ziemińska
24 lutego 2016

Każdy może mieć swojego Toma i Jerry'ego

Czy nie byłoby przyjemnie móc, ot tak, narysować postaci z ulubionej kreskówki? Czy nie chcielibyście pochwalić się przed znajomymi humorystycznym rysunkiem stojącego na dwóch kopytach konia? Albo małego geniusza, przypominającego tego, którego mogliśmy zobaczyć w Laboratorium Dextera? Cóż, jak się okazuje, nie jest trudno tego dokonać. A już na pewno nie trzeba mieć do rysowania talentu – wystarczy zapoznać się z książkami Christophera Harta. I nie ma w tym stwierdzeniu za grosz przesady! Autor w humorystyczny, ale jednocześnie wyczerpujący sposób odsłania przed nami tajniki tworzenia postaci i zwierząt z kreskówek.

Ale zacznijmy od początku. Hart to rysownik znany ze swojego dydaktycznego zacięcia – jego książki, w których odsłania przed adeptami sztuki rysunkowej zasady rządzące światem animacji, sprzedały się w ponad trzech milionach egzemplarzy (w samym tylko języku angielskim). Nie będzie więc przesadą, jeśli stwierdzę, że są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych kursów rysowania, wydanych w formie papierowej. Swoją drogą, zdecydowanie zasłużyły na to wyróżnienie.

Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na lekki styl Harta, który sprawia, że jego książki są łatwe w odbiorze, ale także dzięki niezwykle cennej zawartości merytorycznej. W Kursie rysowania kreskówek autor przeprowadza nas przez proces tworzenia oryginalnych postaci, które znamy z ekranów telewizorów. Jeśli wychowaliście się na kreskówkach Warner Bros. i Hanna-Barbera będziecie zachwyceni, mogąc odtworzyć ich dzieło. Kurs rysowania zwierząt z kreskówek odkryje przed Wami z kolei tajniki tworzenia niepowtarzalnych, nierealistycznych zwierzaków. Bobrzątko? Zwariowany słoń? Tygrys-samuraj? Wkrótce żadna z tych postaci nie będzie problemem.

Niewątpliwą zaletą obu książek staje się ogromna ilość ilustracji, które nie tylko – krok po kroku – pozwalają prześledzić proces tworzenia rysunków, ale również pokazują, jak różnorodnie może prezentować się efekt końcowy. Oprócz odtworzenia znanych animowanych bohaterów ludzkich i zwierzęcych, autor podpowiada, jak przelać na papier własne pomysły. Wiecie, że tak naprawdę wszystko sprowadza się do kilku prostych figur geometrycznych, odwagi we wcielaniu w życie swoich pomysłów oraz odrobiny praktyki? Tylko tyle wystarczy, by wyczarować zaskakujący zwierzyniec czy galerię nieoczywistych postaci i nadać im humorystyczny kontekst.

Jeśli więc nie odkryliście w sobie talentu do rysowania – Christopher Hart bez wątpienia Wam w tym pomoże, wskazując, jak ożywiać swoje pomysły za pomocą kartek i ołówków. Polecam obie pozycje przede wszystkim tym, którym odpowiada kreskówkowa stylistyka (wszak autor nie będzie uczył, jak stworzyć impresjonistyczne dzieło) i, którzy nie mają w rysowaniu zbyt dużego doświadczenia. W innym razie Kurs rysowania kreskówek oraz Kurs rysowania zwierząt z kreskówek mogą wydać się nazbyt banalne.

Kurs rysowania zwierząt z kreskówek

Autor: Christopher Hart
Wydawnictwo: RM
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2015
Liczba stron: 224
Format: 210x270 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
ISBN-13: 9788377734100
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł


blog comments powered by Disqus