Recenzja książki "Manga. świat grozy i czarnej magii"

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Magda Pudło
14 marca 2010

W Polsce pojawiło się już kilka podręczników do rysunku stylem mangi, choćby pamiętna seria Waneko „Jak rysować mangę?”. Omawiane wydawnictwo jest jednak wyjątkowe. Autor, zafascynowany światem zła, mroku i grozy, zajmuje się w swojej książce tylko postaciami rodem z horrorów: wampirami, demonami, łowcami potworów.

Przede wszystkim, co daje się zauważyć od razu, podręcznik przeznaczony jest dla osób posiadających już pewne doświadczenie i znających przynajmniej podstawowe techniki rysunku postaci. Autor pokazuje różne sposoby kreślenia oczu i opisuje ich efekt, omawia rozmaite kształty twarzy, tułowia, wskazuje cechy charakterystyczne poszczególnych postaci czy stworzeń na szkicach, jednak nie robi tego krok po kroku, jak w albumach dla początkujących.

Kolejną rzucającą się w oczy cechą są kolorowe ilustracje. Manga kojarzy się głównie z czarno-białym rysunkiem, tu jednak co rusz napotykamy na barwne strony czy detale. Wynika to stąd, że „Manga – świat grozy i czarnej magii” to przewodnik dla rysowników współpracujących z grafikami komputerowymi. Poznaczone kolorowymi kreskami szkice, wyjaśnienie, w jaki sposób nakładać kolory – to element, którego nie znajdziemy w większości dostępnych na polskim rynku podręczników. Można się było tego spodziewać, biorąc pod uwagę profil wydawnictwa – Zoner Press wydaje głównie przewodniki fotograficzne i dotyczące obróbki zdjęć.

Świetna jest jakość wydania tego albumu. Kredowy, nabłyszczany papier, ostre kontury i barwy – wszystko to sprawia, że przeglądanie „Świata grozy...” to prawdziwa przyjemność. Ciekawy jest zabieg zastosowany na kolorowych stronach: rysunki, w przeciwieństwie do tła czy szkiców, są matowe i w dotyku mają zupełnie inną niż reszta strony, szorstkawą fakturę. Bardzo poprawia to ich wizualną stronę i sprawia, że podręcznik wygląda naprawdę profesjonalnie.

Sama kreska autora też jest ciekawa. Typowo mangowa, wyraźna, powinna spodobać się każdemu fanowi japońskiego komiksu. Postaci wyglądają naprawdę ładnie, a kilkustopniowe szkice osobom zorientowanym w rysunku powiedzą wszystko, co trzeba.

Nieco gorzej wypada strona edytorska podręcznika. Trudno określić, czy wynikło to z pośpiechu, czy może z oszczędności, ale warstwa tekstowa jest wykonana co najmniej niechlujnie. Ciągłe kalki z języka angielskiego, powtórzenia, nagminne używanie tych samych przymiotników, do tego, o zgrozo, literówki z powodzeniem przeszkadzają w czytaniu porad autora. Wadą może być również nieco wygórowana cena, jednak, zważywszy na jakość wydania, można przejść nad tym do porządku dziennego.

Reasumując, podręcznik Harta Christophera jest świetnie przygotowanym od strony graficznej i jakościowej przewodnikiem dla zaawansowanych. Nadaje się na prezent dla znajomego rysownika albo dla początkującego w graficznym światku fana mangi i anime – aby miał motywację do cięższej pracy.

Manga. Świat Grozy i Czarnej Magii

Autor: Christopher Hart
Wydawnictwo: Zoner press
Wydanie polskie: 12/2009
Liczba stron: 144
Format: 210 x 280 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-80-7413-062-5
Cena z okładki: 39 złblog comments powered by Disqus