Christopher Moore

Autor: Katarzyna Rodek

zdjęcie

Rocznik 1946. Christopher Moore, najwybitniejszy współczesny satyryk amerykański, stawiany w jednym szeregu z Kurtem Vonnegutem, Douglasem Adamsem i Jonathanem Swiftem. Jego książki okupują najważniejsze listy bestsellerów, a sam autor otoczony w Stanach Zjednoczonych podobnym kultem, jak Monty Python w Wielkiej Brytanii. Proza Moore'a to nie tylko rozrywka na najwyższym poziomie, ale także zabawne (i niezwykle celne) obserwacje i komentarze społeczne, obyczajowe, religijne oraz polityczne.

Autor 9 powieści, w tym światowego bestselleru Lamb. Chris urodził się w Toledo w stanie Ohio, a dorastał w Mansfield, w tym samym stanie. Jego ojciec był policjantem i patrolował autostrady, a matka sprzedawała sprzęt AGD w domu towarowym. Studiował na Uniwersytecie Stanowym w Ohio i Brooks Institute of Photography w Santa Barbara. W wieku 19 lat przeprowadził się do Kalifornii i mieszkał na wybrzeżu do 2003 roku, kiedy to przeniósł się na Hawaje.

Przed wydaniem pierwszej książki w roku 1992, pracował jako dekarz, sprzedawca w sklepie spożywczym, rewident w hotelu, agent ubezpieczeniowy, kelner, fotograf i dyskdżokej. Chris czerpał z tych wszystkich doświadczeń, kreując bohaterów swoich książek. Kiedy nie pisze, lubi pływać kajakiem po oceanie, nurkować, fotografować i malować tuszem w technice sumi-e. Dzieli swój czas między Hawaje a San Francisco.


Bibliografia:
blog comments powered by Disqus