Recenzja audiobooka "Fight Club"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
6 września 2012

"Fight Club" to książka, która – głównie za sprawą kinowej adaptacji ("Podziemny krąg") – jest dziś powszechnie rozpoznawalna. Historia bezimiennego bohatera (którego większość nazwała by pewnie Edwardem...), pragnącego odnaleźć się na nowo w otaczającej go rzeczywistości, utrzymuje swoją wysoką popularność, lecz nie jest to jedynie kwestia kinowego sukcesu.

"Fight Club" pozostaje aktualny. Ta aktualność pozwala do niego wracać i czytać go na nowo – mimo tego, że wydaje się wiele tracić przy powtórnej lekturze, kiedy znamy już fabularne chwyty. Lecz za każdym razem Palahniuk wykrzykuje nam w twarz (a krzyk ten jest mocny niczym pięść Tylera): "żyj!", a my, natchnieni lekturą, zaczynamy żyć bardziej, przynajmniej przez chwilę, by później znów potrzebować podobnej inspiracji.

Bo zasadniczym problemem w powieści Palahniuka jest stagnacja, która wypiera prawdziwe życie w dzisiejszym świecie. Zostajemy wrzuceni w trybiki konsumpcjonistycznego molocha i ciułamy pieniądze, by wydać je na zupełnie zbyteczne rzeczy, których potrzebę nam wmówiono. Rezygnujemy z własnej tożsamości, sięgając po tożsamości instant, oparte na konsumpcji kolejnych i kolejnych produktów. Proces ten pozbawia nas człowieczeństwa. I kiedy dla niektórych, zwanych przez nas artystami, ucieczką jest tworzenie, tak dla bohaterów "Fight Clubu" ucieczką od dehumanizujących schematów staje się destrukcja. Porzucają swoje korporacyjne zajęcia, łamią prawo karne i moralne, w anarchii szukają wyzwolenia i paradoksalnie angażują w tę walkę - niby to między sobą, a w rzeczywistości o siebie - coraz szersze kręgi.

Dlaczego zamiast dwóch i pół godziny na film, warto poświęcić pięć i pół na audiobooka? Z pewnością atutem nagrania jest głos Borysa Szyca (Silnego z adaptacji "Wojny polsko-ruskiej"!), który pasuje doskonale do tego tekstu. Szyc nie kusi nas głębokim brzmieniem wyuczonego głosu, przeciwnie: brzmi luźno i nieco agresywnie, „brudno”. Ta barwa uwierzytelnia powieść i jednocześnie zbliża ją do czytelnika. Głos Szyca jest głosem korporacyjnego buntownika, człowieka codzienności, nie zaś medialnego spikera w służbie korporacji.  Przede wszystkim jednak warto sięgnąć poza film dlatego, że powieść dociera głębiej do problematyki trochę bagatelizowanej przez ekranizację. Słuchając całości, mamy szerszy kontakt z wpisaną w tekst ideą, z romantyczną filozofią buntu przeciwko zastanemu porządkowi i chęcią powrotu do naturalnych korzeni. Warto sobie taki powrót zafundować.

Fight club (audiobook)

Autor: Chuck Palahniuk
Tłumaczenie: Lech Jęczmyk
Lektor: Borys Szyc
Wydawnictwo: Niebieska Studnia
Wydanie polskie: 2/2012
Tytuł oryginalny: Fight Club
Rok wydania oryginału: 1996
Nośnik: 1 CD mp3
Czas trwania: 5 godz. 35 min.
ISBN-13: 9788360979242
Cena z okładki: 29,90 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus