Dzień, w którym umilkły głosy. Moja walka ze schizofrenią

okładka
Autor: Claire Berman, Ken Steele
Tłumaczenie: Danuta Korziuk

Dzień w którym umilkły głosy to historia życia Kena Steele'a, który od 14 roku życia przez 32 lata cierpiał na schizofrenię, objawiająca się słyszanymi głosami, które przekonywały o jego bezwartościowości i zachęcały do popełnienia samobójstwa. Młody chłopak pozostał z tym problemem całkowicie sam - odrzucony przez rodziców tkwił w przekonaniu o braku miejsca dla siebie na świecie i wśród ludzi. Bunt, który miał być sposobem na zwrócenie na siebie uwagi, spowodował jedynie całkowite odepchnięcie przez najbliższych.

Nie powiodły się także próby samodzielnego wkroczenia w dorosłe życie - coraz bardziej natarczywe głosy zdominowały jego samotny świat. Chwytał się nawet najpodlejszych i niemoralnych metod by przeżyć i zapomnieć - prostytucja, narkotyki, alkohol, bezdomność. Napotykał przy tym na nieuczciwych i zakłamanych ludzi, którzy wykorzystywali zagubienie i bezradność Kena. Kolejne podróże, które miały pełnić rolę ucieczki od choroby i nieprzyjaznego środowiska, przynosiły tylko porażki. Nieliczne momenty samorealizacji np. pomoc ludziom starszym i kilka życzliwych osób nie zagłuszyło uporczywych głosów i nie wyeliminowało myśli o śmierci. Dopiero nowoczesna terapia i profesjonalna pomoc psychologiczna spowodowały, że któregoś dnia - ku zaskoczeniu samego Kena - głosy umilkły.

Jego osobiste doświadczenie predestynowały go do bycia doskonałym rzecznikiem walki o prawa osób chorych i wykluczonych społecznie przez swą chorobę. Dawał tym samym świadectwo sensu nadziei i konieczności bycia wytrwałym. Zmarł jako spełniony 52-latek.

Wydawnictwo: Replika
Wydanie polskie: 5/2009
Tytuł oryginalny: The Day the Voices Stopped:A Schizophrenic's Journey from Madness to Hope
ISBN-13: 978-83-60383-93-3
Cena z okładki: 29,90 zł

Materiały związane z książką:


blog comments powered by Disqus