Recenzja książki "Player One"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Patrycja Ziemińska
12 sierpnia 2012

"Player One", debiutancka powieść Ernesta Cline'a, reklamowana jest przez polskiego wydawcę jako "Najlepsza powieść science fiction 2011 wg Amazonu..." i jest w tym pewna wskazówka.

Przede wszystkim jest to powieść oddająca klimat ekonomiczno-polityczny ostatnich lat. Co prawda fabuła rozgrywa się w roku 2044, lecz przyszłość wykreowana przez Cline'a jest konsekwencją postaw i wydarzeń aktualnych. Amerykę dotyka wielki kryzys prowadzący do znacznego obniżenia statusu materialnego jej mieszkańców. Państwo angażuje się w kolejne wojny i po upływie kilku dekad krajobraz wygląda fatalnie. Ludzie kłębią się w slumsach i skupiskach campingowych przyczep. Warunki życiowe większości populacji są fatalne... Wtedy pojawia się kontrowersyjny miliarder, który oferuje namiastkę zbawienia.
James Halliday daje ludziom OASIS - nową sieciową grę, do której każdy może za darmo dołączyć. Wirtualny świat OASIS różni się od apokaliptycznych slumsów z lat 40. XXI wieku. Jego odmienna rzeczywistość, inspirowana latami 80., wciąga i kusi. W OASIS każdy może być tym, kim zechce, i może robić to, na co ma ochotę, bez względu na materialne ograniczenia. Nic więc dziwnego, że ludzie coraz częściej i chętniej rezygnują z prawdziwego życia na rzecz wirtualnej egzystencji - proces znany nam już doskonale i nadal problematyczny.
Kiedy Halliday jest już jedną nogą w grobie, postanawia znaleźć swego dziedzica poprzez konkurs. Zwycięzca przejmie nie tylko grę, ale także pokaźny spadek po jego twórcy. By tego dokonać, musi udowodnić, że jest należytym spadkobiercą, że jest w pewnym sensie przedłużeniem egzystencji Hallidaya. Musi rozwiązać wiele zagadek zapisanych w OASIS posługując się wiedzą i znajomością książek, filmów, muzyki i innych dóbr kultury lat 80., których autor gry był fascynatem. I wtedy poznajemy Wade'a.
Wade jest głównym bohaterem i narratorem "Player One". Trafia na trop prowadzący do rozwiązania zagadek Hallidaya i tym sposobem zapewnia sobie sporo kłopotów, bo rywalizacja między graczami jest silna i nie zawsze ogranicza się do rzeczywistości wirtualnej. Będzie musiał rozwikłać kolejne tajemnice miliardera, odnaleźć przyjaciół i stawić czoło ludziom, którzy pragną jego śmierci.

Komercyjny sukces, jaki osiągnęła pierwsza książka Cline'a, nie dziwi wcale. Czyta się ją dobrze, jest rozbudowana, dawkuje napięcie. Mimo tego, że historia zostaje osadzona w przyszłości, wydaje się być bardzo znajoma dla szerokiego grona odbiorców. Widzimy tu pesymistyczne przedłużenie obecnego kryzysu z jednej strony, wciągający wirtualny świat z drugiej i nostalgiczne przywołanie lat 80 z trzeciej strony. Ta potrójna znajomość sprawia, że książka nie sprawia wrażenia obcości ani fantastyki.

Lata 80. to także czas rozwoju pierwszych komputerów i gier komputerowych. Przesycony nimi świat OASIS ukazuje panoramę elektronicznej ewolucji. Od nauki i niewinnej rozrywki, komputery zmieniły się w maszynerię absorbującą życie i pieniądze. Cline jest czuły nie tylko na problemy ekonomicznego kryzysu i ciągłej konsumpcji przemysłu zbrojeniowego. Pokazuje bardzo wyraźnie, że wirtualna rzeczywistość jest pułapką, jeśli będziemy ją traktowali zbyt poważnie.

Dobry warsztat, chwytliwy temat i odpowiednio wyważona akcja sprawiają, że "Player One" to dobra książka, świetny debiut. Natomiast niebagatelna problematyka, głębia ujęta w popularne ramy przekonują, by tę książkę wszystkim gorąco polecać.

Player One

Autor: Ernest Cline
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 5/2012
Liczba stron: 416
Format: 130x205 mm
Oprawa: miekka
ISBN-13: 9788324142729
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,80 zł


blog comments powered by Disqus