Od kryminału do dark fantasy - recenzja książki "Imajica: Pojednanie"

Autor: Wodnica

Zdradzony, zazdrosny mąż, piękna, młoda żona, wynajęty zabójca... Rozpoczynająca się jak klasyczny kryminał powieść Clive'a Barkera Imajica trafiła właśnie do polskich księgarń. Kryminalna fabuła szybko przekształca się w klasyczną powieść grozy, polecaną przez polskiego wydawcę - oficynę MAG - jako jeden z najważniejszych utworów dark fantasy ostatniej dekady.

Tytułowa Imajica to pięć dominiów: cztery z nich są nierozerwalnie splecione, pojednane, piąte zaś - Ziemia - zostało na wieki od nich odcięte, a jego nieświadomi niczego mieszkańcy żyją na skraju morza możliwości, oceanu magii i tajemnicy. Tylko nieliczni wiedzą o istnieniu Imajiki, ale wielu spośród nich żyje w strachu. Zbliża się bowiem czas wielkiego zagrożenia, choć i wielkiej nadziei. Czas Pojednania.

Zdarza się to zaledwie raz na dwa stulecia: nadchodzi cudowna, mistyczna chwila, w której Ziemia może połączyć się z pozostałymi czterema dominiami. Kiedy jednak główni bohaterowie: piękna Judith, mistrz fałszerstw Gentle i płatny zabójca Pie próbują za wszelką cenę uchwycić i wykorzystać tę szansę, gromadzą się potężne, wrogie siły, które mogą na zawsze zamknąć Ziemię w otaczającym ją mroku.

Bohaterów czeka epicka podróż przez wszystkie pięć dominiów: od oszałamiającego barbarzyńskim blichtrem Yzordderrex po nawiedzone szczyty Jokalaylau, od świętych murów Patashoqua po największy sekret Imajiki - Pierwsze Dominium. Za jego granicą leży Święte Miasto Niewidzianego, gdzie wszystkie ich nadzieje ziszczą się - bądź legną w gruzach.

Podróż zmieni ich wszystkich. Zmieni także towarzyszącego im czytelnika. Imajica to melanż rozległych panoram i obsesyjnych namiętności, zapierających dech w piersi cudów i mrożących krew w żyłach potworności. Imajica to także kraina objawienia.

Autor powieści Clive Barker jest najpopularniejszym, obok Stephena Kinga, twórcą horrorów, znanym w Polsce z powieści Cabal, Potępieńcza Gra, Kobierzec, Wielkie Sekretne Widowisko, Everville oraz Ksiąg Krwi - serii kultowych zbiorów opowiadań. Wiele z jego utworów zostało przeniesionych na ekran. Do najbardziej znanych należą: Candyman, Hellriser, Nocne Plemię i Mistrz Magii.

Imajica #2 - Pojednanie

Autor: Clive Barker
Okładka: Michael Whelan
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2002
Tytuł oryginalny: Imajica
Rok wydania oryginału: 1991
Liczba stron: 506
Format: 115x185 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 83-89004-05-4
Wydanie: I
Cena z okładki: 35 złblog comments powered by Disqus