Recenzja książki "Epic"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
5 stycznia 2012

Conor Kostick to bardzo twórcza, lecz też trochę cicha postać. Na co dzień nauczyciel historii średniowiecza, po godzinach działacz kulturowo-polityczny, w wolnych chwilach staje się prekursorem świata rozrywki. To właśnie on był współtwórcą pierwszego LARPu, przenoszącego gry RPG w obręb życia wirtualnego. A teraz odwraca wzór i w równie niekonwencjonalny sposób stara się przemycić wirtualną grę w obręb literackiej fikcji.

Ziemianie spaprali sprawę. Grupa uchodźców z tej pogrążonej w chaosie i konfliktach planety zakłada kosmiczną kolonię o nazwie Nowa Ziemia. Kolejnym pokoleniom udaje się przetrwać we względnej harmonii dzięki głównej zasadzie panującej na Nowej Ziemi: żadnej przemocy. Jednak złość, wrogość, chęć dominacji nie znikają z ludzkiego życia na skutek regulacji prawnych. Świadomi tego nowoziemianie znajdują przestrzeń, w której wszelkie negatywne emocje mogą zostać wyrażone: przestrzeń wirtualną.
Epic to nazwa sieciowej gry typu MMORPG. To, co początkowo miało stanowić rezerwat przemocy, rozrosło się i pochłonęło kolejne dziedziny życia. Obywatele Nowej Ziemi dzielą swój czas na życie w świecie realnym oraz wirtualną przygodę. Jednak to, co dzieje się w rzeczywistości wirtualnej, coraz bardziej przekłada się na życie publiczne. Status jednostek uwarunkowany jest poziomem i osiągnięciami ich cyfrowych awatarów. Elity graczy stają się elitami politycznymi, a zasady gry zostają nadwerężone.
W tym cyfrowym zalewie budzi się duch nastoletniego Erica, nie mogącego znieść świata, w którym przyszło mu żyć. Nieoczekiwanie odkrywa, że posiada niezwykły talent, broń, której twórcy gry nie przewidzieli: myślenie nieliniowe. Eric potrafi zwalczać system, wymyślając rozwiązania, których ten nie przewidział. Czy dzięki temu uda mu się wygrać i czy jego działalność zyska społeczną aprobatę?

"Epic" to pierwsza część niezwykle dobrze zapowiadającej się trylogii "Kroniki Awatarów". Jest wciągająca i oparta na dobrym, stosunkowo świeżym pomyśle. Kostick zwraca nam uwagę na niezwykle ważny problem XXI wieku: wirtualizacji życia. Nasze istnienia przenoszą się w coraz większej mierze w zero-jedynkowy świat rzeczywistości wirtualnej, w której pracujemy, uczymy się, bawimy, romansujemy. Z roku na rok komputeryzacji podlegają kolejne dziedziny ludzkiego życia, a cyfrowe osiągnięcia i cybernetyczna sprawność już teraz wpływają na resztki naszej realnej codzienności. „Epic” podkręca tę sytuację, ukazuje ją w gargantuicznej skali, by problem stał się bardziej widoczny. Przy czym Kostick nie jest skłonny do łatwych czy skrajnych sądów, zarówno świat jego powieści, jak i analogiczne do niego przeobrażenia świata XXI wieku tworzą sytuacje złożone i wielowymiarowe.

Ciężko przypisać tę książkę do konkretnego gatunku, choć zdecydowanie akcja dominuje w niej nad fabułą. To jakby powieść przygodowa osadzona w cybernetycznym świecie fantasy. Trochę cyberpunkowa, bo technika służy tu ostatecznie do wypowiedzenia posłuszeństwa, do buntu jednostki wobec dominacji sieci.

Nie sposób wyzbyć się wrażenia, że książka skierowana jest do czytelników mających rozeznanie w rozgrywkach podobnych do opisywanej. Jeśli nie wiecie, czym jest MMORPG, „Epic” wprowadzi was w zakłopotanie. Kostick nie zadaje sobie specjalnego trudu przybliżenia świata graczy. Przy czym nie należy mu tego zbyt szybko poczytywać za wadę. Jest to autorska decyzja, która, owszem, kalibruje grono potencjalnych odbiorców, ale pozwala na zachowanie spójności i dynamiki. Gdyby powieść rozwlec zbędnymi (dla niektórych) opisami funkcjonowania gier multiplayer, akcja niepotrzebnie by się zatrzymywała. Powstała wiec historia, która nie jest dla wszystkich, lecz przez to może zadowolić nielicznych. Dużo to lepsze od bycia nudną dla każdego.

Kroniki Awatarów #1 - Epic

Autor: Conor Kostick
Tłumaczenie: Dariusz Kopociński
Wydawnictwo: Telbit
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2011
Tytuł oryginalny: Epic
Rok wydania oryginału: 2005
Liczba stron: 400
Format: 145x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788362252527
Wydanie: I
Cena z okładki: 37,00 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus