Recenzja książki "Reckless. Kamienne ciało"

Autor: viv
Korekta: Alicja "cichutko" Laskowska
17 stycznia 2013

Świat istniejący po drugiej stronie lustra Jakub Reckless odkrył – co wcale nie dziwi – zupełnie przypadkiem, szukając w pokoju ojca jakichkolwiek śladów, które pomogłyby rozwiązać zagadkę jego zniknięcia. Lata mijały, Jakub dorastał i coraz więcej czasu spędzał w baśniowej krainie, z czasem zyskując tam sławę skutecznego poszukiwacza magicznych artefaktów. Pewnego dnia za Jakubem przez lustro przeszedł jego młodszy brat, Will. Raniony w bitwie z goylami (kamiennym ludem), został dotknięty klątwą Czarnej Nimfy i powoli sam zaczął się zamieniać w kamień. Choć nikt nie słyszał o antidotum, Jakub wraz z Willem, jego dziewczyną oraz zaprzyjaźnioną lisicą wyrusza w podróż, której celem jest uwolnienie brata od groźby skamienienia. Goni ich jednak nie tylko czas (bo z każdym dniem Will coraz bardziej się zmienia, także psychicznie i emocjonalnie) – dotkniętego zaklęciem chłopaka szukają także goyle, dla których jest wspominanym w przepowiedni nefrytowym goylem, obdarzonym niezwykłą mocą. 
 
Dla czytelnika wychowanego na baśniach braci Grimm tym, co najbardziej urzeka w nowym cyklu Cornelii Funke, jest magiczny świat za lustrem. Wkraczająca doń nowoczesność wprawdzie nieco go przeobraża, jednak nadal jednorożce strzegą spokoju nimf, syreny swoim śpiewem wiodą żeglarzy na zatracenie, a w lasach stoją rozpadające się chatki z piernika – pozostałość po złych wiedźmach, które gustowały w dzieciach. Ten znany z naszych wyobrażeń świat jest jednak groźniejszy niż widziany oczyma kilkuletniego brzdąca. Nigdy nie był bezpieczny, a Funke okrucieństwo zamieszkujących go postaci dodatkowo uwypukla. Do tego wprowadza dodatkowe zagrożenie w postaci goylów – kamiennego ludu, który postanawia porzucić swoje spokojne życie w głębokich jaskiniach i wypowiada ludziom wojnę. 
 
Choć głównym motywem historii jest poszukiwanie przez Jakuba lekarstwa, które uchroniłoby ciało brata przed przemienieniem się w nefryt, narracja nie skupia się tylko na nim. Czytelnik poznaje także działania i motywację reszty bohaterów, w tym goylów i cesarzowej ludzi, a losy drużyny Jakuba wplatają się w wydarzenia, które mają miejsce na znacznie wyższym szczeblu. W ramach poszczególnych wątków narracja przeskakuje z osoby na osobę, ukazując myśli poszczególnych postaci, co byłoby zabiegiem znacznie bardziej udanym, gdyby było lepiej sygnalizowane. 
 
Choć fabułę napędza braterska miłość, opowiadając historię podróży Jakuba i Willa, autorka unika ckliwości. Relacja między braćmi jest niełatwa, czasem wręcz wyczuwa się ich wzajemną obcość, która wynika z faktu, iż Jakub przez wiele lat uciekał do rzeczywistości świata za lustrem. Obok miłości braterskiej w powieści znalazło się miejsce także na relacje damsko-męskie i uczucia, które kolejne wydarzenia wystawiają na próbę. 
 
Cornelia Funke w powieści rozpoczynającej nową serię Reckless proponuje czytelnikom współczesną baśń o wyjątkowej więzi, jaka łączy rodzeństwo. Osadzona w realiach znanych odbiorcy z baśni i podań historia Jakuba Recklessa, który dla dobra brata gotowy jest podjąć nawet największe ryzyko, zgrabnie wykorzystuje dorobek braci Grimm. Snutą przez autorkę opowieść świetnie dopełniają przy tym liczne czarno-białe ilustracje. Reckless. Kamienne ciało stanowi całkiem przyjemną lekturę, zwłaszcza dla nastoletniego czytelnika, a zakończenie książki daje dobry pretekst, by powrócić do bajkowego świata za lustrem.

Reckless #1 - Kamienne ciało

Autor: Cornelia Funke
Wydawnictwo: Egmont
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 3/2012
Tytuł oryginalny: Reckless: Steinernes Fleisch
Rok wydania oryginału: 2010
Liczba stron: 384
Format: 140x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788323735663
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,99 zł


blog comments powered by Disqus