Recenzja książki "Blask Nocy"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
29 grudnia 2011

Andrea Cremer jest nauczycielką historii i praktyka zawodowa w dużej mierze wpłynęła na jej styl (by nie rzec, że go wypaczyła). Przejawia się to głównie w sposobie konstruowania tła dla fabuły. "Blask Nocy" to romans paranormalny i oczywiście historia opowiada o miłości (miłościach) postaci pierwszoplanowej, jednak wszystko osadzone zostało na tle skomplikowanej intrygi społeczno-politycznej. I to właśnie ta intryga, spiski, bunty, wzajemne zależności i walki pomiędzy Opiekunami, Strażnikami, Poszukiwaczami itd., wypełniają świat Calli, głównej bohaterki.

Calla miała zostać zaślubiona Renowi. Ich związek dałby początek nowemu klanowi, realizowałby powinność wobec rodziny i rasy, a także pewnej tajemnej przepowiedni. Słowem: byli sobie przeznaczeni. Ale Calla wymówiła posłuszeństwo przeznaczeniu i uciekła z Shayem. Zbiegli kochankowie trafili do siedziby Poszukiwaczy, którzy stanowią zbrojną opozycję wobec porządku Opiekunów. Czy wejdą z nimi w sojusz i wrócą do Vail, w swe rodzinne strony, by przynieść wyzwolenie? Tak, oczywiście, że tak, w tej książce nie ma nic zaskakującego...

"Blask Nocy" jest pisany według wzoru pojawiającego się nagminnie w literaturze młodzieżowej spod znaku paranormal romance. Na świat spoglądamy oczyma głównej bohaterki, przez jej pierwszoosobową narrację. Dzięki temu mamy dostęp do Maelstromu jej uczuć, wrażeń, pragnień i wspomnień, które mieszają się ze sobą, tworząc przesłodzoną, sentymentalną sałatkę. Calla nie może podjąć decyzji w kwestii wyboru swego życiowego partnera, rozdarta jest pomiędzy przeznaczonym jej Renem i pokochanym Shayem. Co prawda pierwszy tom rozwiązuje ten uczuciowy konflikt na korzyść Shaya, lecz tom drugi to same wątpliwości i tęsknoty za Renem.

Cała seria "Cień Nocy" pisana jest tak, by się podobać. Wobec tego zadowala mniej wybrednych czytelników i staje się na Zachodzie bestsellerem. Uderzająca schematyczność i denerwująca eskalacja erotycznych porywów płynących z najlżejszego dotyku sprawiają, że bardziej wymagający czytelnicy mogą czuć się znudzeni, a nawet zniesmaczeni sposobem obrazowania. Trzeba przy tym oddać sprawiedliwość autorce i przyznać, że konstruowany przez nią świat jest dość oryginalny i, co ważne, wewnętrznie spójny oraz wiarygodny. Choć pod tym względem nie udało jej się dorównać Brandonowi Sandersonowi i jego rewelacyjnej serii "Z mgły zrodzony".

Cień Nocy #2 - Blask Nocy

Autor: Andrea Cremer
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2011
Tytuł oryginalny: Nightshade: Wolfsbane
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 336
Format: 130x205 mm
Oprawa: miekka
ISBN-13: 9788324139897
Wydanie: I
Cena z okładki: 6,99 zł


blog comments powered by Disqus