Recenzja książki "Kocham cię aż do śmierci. Nieoficjalny przewodnik po serialu Pamiętniki Wampirów"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Bool
3 sierpnia 2011

W Polsce przewodniki po serialach nie są jeszcze zbyt popularne. Oczywiście pojawiają się raz na jakiś czas, jednak ich ilość, w porównaniu do rynku amerykańskiego, jest niewielka. Są to zawsze produkcje zachodnie (bo też i takie seriale cieszą się największym powodzeniem), tłumaczone na język polski. Ta niewielka ilość sugeruje jednak dwie cechy: po pierwsze, że – z ekonomicznych przyczyn – wydaje się przewodniki tylko po najpopularniejszych serialach; po drugie, że wśród tych wybiera się spośród kilku dostępnych jeden, najlepiej napisany. To nastawia optymistycznie do tego typu wydawnictw.

"Kocham cię aż do śmierci. Nieoficjalny przewodnik po serialu Pamiętniki Wampirów" Crissy Calhoun jest o tyle nietypowy, że dotyczy zaledwie pierwszego sezonu popularnego serialu. Daje to w pewnym sensie zawężoną perspektywę, jednak autorka stara się nadrobić ograniczenia ilościowe dobrą jakością, to znaczy dokładnym opisem tego, co w obrębie pierwszego sezonu zaszło.

Główną część przewodnika stanowi opis poszczególnych epizodów serialu. Crissy Calhoun poświęca naprawdę dużo uwagi każdemu odcinkowi i ujmuje go w charakterystyczne ramy. Nie tylko streszcza przebieg akcji, ale robi też inne rzeczy: próbuje wyznaczyć moment kulminacyjny, zwraca osobną uwagę na wszystkie elementy ważne dla widza, które jednak z tej czy innej przyczyny mogą zostać przez niego zapomniane lub pominięte. Do tego stara się opisać zasady nadnaturalnego świata serialu, które zostają odsłonięte w danym epizodzie, buduje konteksty – zarówno historyczne jak i fabularne, umiejscawiając pojedyncze sceny w ciągach narracyjnych.

Innym wartościowym dla widza zabiegiem jest zestawienie każdego odcinka z osobna z książkami L.J. Smith, której proza dała podstawy do stworzenia scenariusza. To z pewnością zainteresuje tych widzów, którzy równocześnie (albo przed czy po emisji) sięgnęli po książki. Różnice pomiędzy ekranem a drukiem są duże i czasem ciężko się w nich połapać, ponieważ autorzy scenariusza swobodnie mieszają elementy występujące w różnych częściach powieści, dlatego praca Calhoun znacznie ułatwia orientację.

Słabszą stroną książki jest skupienie się na widzialnej stronie serialu przy marginalizacji całego procesu, jaki towarzyszy jego produkcji. Co prawda, autorka przy każdym odcinku stara się podać jakieś ciekawostki z planu zdjęciowego, ale jest tego stosunkowo niewiele. Nie jest też uprzejmym pomysł, by wyliczać twórcom wszystkie potknięcia i drobne błędy, jakie są nieodzowne przy każdej dużej produkcji. I chociaż Crissy Calhoun zastrzega, że nie robi tego ze złośliwości, to ciężko w tym nie doszukiwać się irytującego zachowania trollującego nerda.

Strzałem w dziesiątkę jest pomysł, by podać listę wszystkich utworów muzycznych, jakie pojawiły się w danym odcinku. Atrakcyjność książki podnoszą też dodatkowe teksty poświęcone autorce powieści, L.J. Smith, oraz autorom scenariusza, a także przedstawienie obsady serialu.

Ta książka jest oczywiście kierowana do fanów serialu. Jeśli do nich nie należycie, a szukacie informacji na temat wizerunku wampirów we współczesnej popkulturze czy studium popularności dzisiejszych seriali telewizyjnych – nie znajdziecie tu nic dla siebie. Natomiast jeśli myślami jesteście wciąż w Mystic Falls, ta książka... wcale nie pomoże wam w powrocie do rzeczywistości.

Pamiętniki wampirów - Kocham Cię aż do śmierci. Nieoficjalny przewodnik po serialu

Autor: Crissy Calhoun
Wydawnictwo: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2/2011
Tytuł oryginalny: Love You to Death: The Unofficial Companion to The Vampire Diaries
Liczba stron: 320
Format: 130x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324138975
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,80 zł


blog comments powered by Disqus