Cynthia D'Aprix Sweeney "Gniazdo" - recenzja powieści


Sekrety i sekreciki, grzechy i grzeszki

Żadna rodzina nie jest doskonała, choć nie raz może się taka wydawać z zewnątrz. Prawdą jest jednak, że każda posiada swoje sekrety, grzeszki i problemy. Nie inni są Plumbowie, rodzina o której opowiada debiutancka powieść Gniazdo Cynthii D’Aprix Sweeney. To przedstawiciele tak zwanej wyższej klasy średniej z Nowego Jorku, którzy prowadzą interesy, gonią marzenia i żyją w luksusie, są szczęśliwi i zgodni. A przynajmniej tak mogłoby się wydawać, jeśli nie zajrzy się za kulisy rodzinnego teatru.

Głównymi bohaterami Gniazda jest czwórka rodzeństwa Plumbów – biznesmen Leo, aspirująca pisarka Bea, sprzedawca antyków Jack oraz Melody, tak zwana kura domowa. Ich przedsiębiorczy ojciec założył dla nich fundusz powierniczy, zwany przez całą rodzinę gniazdem, z którego środki mogli podjąć dopiero, gdy najmłodsza latorośl skończy czterdzieści lat. Przez lata zgromadzone tam oszczędności znacząco urosły, dając młodym Plumbom nadzieję na spore zyski i możliwość ułożenia sobie dorosłego życia w luksusie i z daleka od trosk. Wielkimi krokami zbliżają się czterdzieste urodziny Melody oraz powiązane z nimi przekazanie pieniędzy coraz bardziej ich potrzebującym Plumbów. Niestety nie wszystko potoczy się tak, jak dorosłe dzieci to sobie zaplanowały. A to przez wybryk Leo, który odurzony alkoholem zabiera na przejażdżkę śliczną kelnerkę, aspirującą wokalistkę i w chwili erotycznego uniesienia powoduje poważny wypadek. O tym, w jaki sposób poradził sobie z problemami i ewentualnym pozwem ze strony dziewczyny, jego rodzeństwo dowie się dopiero na spotkaniu z prawnikiem w sprawie gniazda. Zadowoleni nie będą.

Trzeba przyznać D’Aprix Sweeney, że świetnie napisała Plumbów, konstruując ich dokładnie, z uwzględnieniem nie tylko mocnych stron bohaterów, ale i ich wad. Autorka skoncentrowała się jednak na swoich bohaterach w takim stopniu, że zapomniała, iż mogą wieść również życie towarzyskie – o ich znajomych dowiemy się jako czytelnicy tylko niezbędne minimum, chyba że któreś będzie powiązane z Plumbem więzią romantyczną. Gniazdo jest jednak w takim samym stopniu powieścią o poszczególnych bohaterach, jak i o rodzinie, którą tworzą. Jest ona dość dziwna, często i gęsto opisywana jako dysfunkcyjna, funkcjonująca trochę siłą rozpędu, bardziej w teorii niż praktyce. I trudno oprzeć się słuszności podobnego stwierdzenia, jeśli weźmiemy pod uwagę również matkę czworga rodzeństwa, mylącą na przykład daty urodzin córek, nie bardzo się również przy tym owym faktem przejmującą, jak i zbyt faworyzującą Leo nawet kosztem reszty swoich dzieci. Choć D’Aprix Sweeney mogłaby się w podobnych momentach pokusić o ostrą ocenę tych i innych nienormatywnych zachowań, jednak jej unika, pozostawiając ostateczne decyzje samym czytelnikom.

Gniazdo to nie tylko gorzka a zarazem pełna ciepła historia o rodzinnych perypetiach, trudach życia w wielkim mieście czy niespełnionych marzeniach. To również wspaniały komentarz na temat kondycji tej specyficznej grupy społecznej, jaką jest rodzina – często idealizowanej i opisywanej w sposób nie odzwierciedlający do końca rzeczywistości. D’Aprix Sweeney pisze o jej nie idealnym funkcjonowaniu czy nowych konfiguracjach, o których wciąż się raczej szepcze niż mówi głośno. Ale także o zwykłym życiu – bardziej i mniej szczęśliwym, z większymi i mniejszymi problemami, o niezaradności życiowej i finansowej.

Gniazdo to ciekawa i wciągająca powieść – kierowane pod jej adresem pochwały są zasłużone. To dobry, dojrzały debiut, napisany wartko, z polotem i niezwykłą spostrzegawczością w kwestii relacji międzyludzkich. Warto po nią sięgnąć.

Gniazdo

Autor: Cynthia D’Aprix Sweeney
Wydawnictwo: Znak
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 8/2016
Tytuł oryginalny: The Nest
Rok wydania oryginału: 2016
Liczba stron: 352
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788324035830
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł


blog comments powered by Disqus