Recenzja książki "Nie jestem seryjnym mordercą"

Autor: Monika "Katriona" Doerre
Korekta: Bool
7 stycznia 2013

Seryjnym mordercą nazywa się osobę, która dokonała, w pewnych odstępach czasowych, co najmniej trzy zabójstwa. Motywów pozbawienia człowieka życia może być kilka – począwszy od chęci zadawania bólu po przekonanie, że inni ludzie to rzeczy bez uczuć. Na świecie znanych jest wielu seryjnych morderców, którzy swoim bestialstwem przerażali miliony. Wystarczy wymienić takie nazwiska jak Ted Bundy, Herman Webster Mudgett czy John Wayne Gacy, by poczuć ciarki na ciele. Właśnie o takiego rodzaju osobach opowiada książka Dana Wellsa.

John ma piętnaście lat. Od najmłodszych lat ma swego rodzaju obsesję na punkcie seryjnych morderców. Każdą wolną chwilę spędza na szukaniu informacji o swoich „idolach”. Zna sposób ich  postępowania, powody działania oraz formę myślenia. Co więcej, sam uważa, że jest materiałem na przyszłego seryjnego mordercę. Pewnego dnia w miasteczku, w którym mieszka, dochodzi do brutalnego mordu. John wie, że to dopiero początek fali zbrodni, jaka przewinie się przez miejscowość.

Dan Wells stworzył małe arcydzieło. Wprawdzie wplecenie w opowiadaną historię wątku fantastycznego obniża walory książki, jednak dzięki rewelacyjnej kreacji głównego bohatera czytelnik akceptuje elementy nadprzyrodzone. Psychologia postaci Johna została bardzo dobrze dopracowana. Dzięki narracji w pierwszej osobie odbiorca jest w stanie przeżywać razem z protagonistą jego obawy i bolączki. Tak głęboko uwypuklony rys psychologiczny postaci wymagał stworzenia niebywałego wachlarza wewnętrznych emocji. Dan Wells poradził z tym sobie znakomicie. Ukazał chłopca, która w swoim wnętrzu przetrzymuje zamkniętą bestię złaknioną ludzkiej krwi.  

Opisy, jakie pojawiają się w książce, są bardzo naturalistyczne. Widać, że autor porządnie przygotował się do napisania powieści. Historia zaczyna się kilkustronicowym opisem balsamowania martwego ciała. Już samo to pokazuje, że autor jest swego rodzaju literackim pedantem, gdyż wszystko, o czym pisze, ma swoje miejsce w stworzonym przez niego świecie.

Odbiorca jest w stanie domyślić się, jak potoczą się wydarzenia, jednak ten fakt nie odbiera przyjemności z lektury. Ta książka dostarcza bowiem zupełnie innych bodźców. Czytelnik zostaje wciągnięty w wir niesamowitych wydarzeń, ale nie tylko. Widzi zmagania głównego bohatera, jego walkę z samym sobą. I właśnie to dostarcza największych wrażeń.

W książce ukazano też bardzo dokładnie psychologię tłumu – motyw zastraszenia i szukania kozła ofiarnego. Dodatkowo autor skupia się na przekazaniu odbiorcy pewnej wiedzy dotyczącej seryjnych morderców, między innymi rysuje kilka sylwetek, a także prezentuje ich podział na zorganizowanych i niezorganizowanych.

Książka „Nie jestem seryjnym mordercą” to bardzo głębokie studium psychologiczne chłopca outsidera, który nie odczuwa empatii. To bardzo dobra pozycja dla każdego miłośnika serialu „Dexter” oraz osób, które lubią wgłębiać się w dylematy moralne postaci.

John Cleaver #1 - Nie jestem seryjnym mordercą

Autor: Dan Wells
Tłumaczenie: Maria Makuch
Wydawnictwo: Znak
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 1/2012
Tytuł oryginalny: I Am Not a Serial Killer
Rok wydania oryginału: 2009
Liczba stron: 256
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324017393
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 zł


blog comments powered by Disqus