Recenzja książki "Pan Potwór"

Autor: Monika "Katriona" Doerre
Korekta: Bool
13 stycznia 2013

„Pan Potwór” to druga część trylogii autorstwa Dana Wellsa opowiadająca o perypetiach nastolatka, który walczy z własną chęcią stania się seryjnym mordercą. Pierwszy tom, „Nie jestem seryjnym mordercą”, zarysował problem, z jakim boryka się główny bohater, natomiast kolejny bardziej go uwypukla i podkreśla.

Po ustaniu serii brutalnych morderstw życie mieszkańców Clayton powoli wraca do normalności. Tylko John nadal boryka się z problemami i walczy z samym sobą. Sytuację bohatera pogarsza pojawienie się miasteczku nowego niebezpieczeństwa. Czy i tym razem John okaże się bohaterem?

Bohater powieści zmienił się. Może nie drastycznie i radykalnie, jednak można zauważyć różnicę w jego zachowaniu, pojmowaniu rzeczywistości i przestrzeganiu zasad. Nadal walczy ze swoim mrocznym alter ego, jednak częściej to ono przejmuje kontrolę nad sytuacją. Ta zmiana wpływa pozytywnie na wartość literacką utworu. Po pierwsze, bohater nie wydaje się jednowymiarowy. Po drugie, czytelnik nie wie, co w danym momencie zrobi protagonista, gdyż nie jest w stanie przewidzieć tego, kiedy Johnem zawładnie Pan Potwór.

Niepotrzebnym elementem wprowadzonym do fabuły powieści jest zbyt mocno zarysowany wątek  miłosny. Nie wydaje się on ciekawy. Wprawdzie wnosi wiele nowego do opowiadanej historii, jednak momentami sprawia, że ma się ochotę zaniechać lektury. Gdyby nie został on aż tak bardzo uwypuklony, czytelnik, zwłaszcza dorosły, odebrałby tę powieść zupełnie inaczej, lepiej.

O ile pierwszą część można było nazwać nowatorską, tak druga jest za bardzo wtórna. Gdyby nie te same zabiegi, które zostały zastosowane w poprzednim tomie, byłoby o wiele ciekawiej. Powtarzanie informacji szczegółowo przedstawionych w pierwszej części sprawia, że dzieło zaczyna nudzić miast przyciągać. Owszem, często zdarza się tak, że w kolejnym tomie jakiejś historii są przywoływane wydarzenia z części wcześniejszych. Jednak bardzo rzadko ten sam chwyt stosuje się, gdy opisuje się daną rzecz bądź czynność. Wtedy powielanie tego, co już było, mija się z celem i źle wpływa na odbiór dzieła.

Za to bardzo ciekawym zabiegiem jest przedstawienie w dziele motywu ognia jako swego rodzaju sposobu osiągnięcia katharsis przez bohatera. Wszelkie emocje towarzyszące chwilom, kiedy protagonista ma do czynienia z tym żywiołem, są pełne ekspresji i życia. To właśnie dla takich momentów warto sięgnąć po tę książkę.

„Pana Potwora” z pewnością można polecić osobom, którym spodobała się poprzednia część. Wręcz nie powinno się sięgać po ten tom bez znajomości poprzedniego, gdyż wtedy czytelnik może nie wiedzieć, o czym mówi główny bohater książki.

John Cleaver #2 - Pan Potwór

Autor: Dan Wells
Tłumaczenie: Mariusz Gądek
Wydawnictwo: Znak
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 2/2012
Tytuł oryginalny: Mr. Monster
Rok wydania oryginału: 2010
Liczba stron: 256
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324017539
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus