Darth Vader - na wskroś - recenzja książki "Darth Vader: Kronika rekonstrukcji 3D"

Autor: Tomasz Nowak
29 grudnia 2011

Przez lata całe rzesze, ba, pokolenia fanów Star Wars domyślały się, dociekały co też znajduje się pod budzącym grozę czarnym pancerzem Dartha Vadera. Jakie oblicze skrywa upiorna maska? Aż w końcu nadeszła ta chwila. Teraz już wiemy wszystko, a Kronika rekonstrukcji pozwala pójść nawet dalej...

Wielkim wydarzeniem była najpierw możliwość ujrzenia... tyłu głowy Vadera bez hełmu (Imperium kontratakuje). Potem przyszło trwające kolejne lata uporczywe wyczekiwanie na chwilę kiedy padną słowa: Luke... pomóż mi zdjąć maskę... (Powrót Jedi). I dalej znów długo, długo nic, aż po swoisty prolog: jak do tego doszło, że powstała bardziej maszyna niż człowiek, istota przewrotna i zła.

Wydany w naszym kraju (o miesiąc wcześniej niż w USA!) "przewodnik" po rekonstrukcji owej istoty nie pozostawia już wiele miejsca na dalsze spekulacje. Krok po kroku objaśnia i ukazuje jakich zabiegów dokonano, aby nie tylko w ogóle utrzymać Anakina Skywalkera przy życiu, ale także by wspomóc funkcjonowanie jego nieodwracalnie zniszczonego ciała.

Każdy jest z pewnością ciekaw do czego służy panel na piersiach Lorda, albo jakie też funkcje pełnią światełka przy pasie. A jak przebiega u Vadera słynny proces oddychania i jak też on się odżywia? Pod jego maską i zbroją kryje się naprawdę wiele tajemnic, niektóre z nich mroczne jak dusza Sitha, inne zaś, genialne nawet jak na technologię Odległej Galaktyki. Tu, w jednym miejscu można, je wszystkie poznać, obejrzeć, wręcz "dotknąć", wnikając w techniczne szczegóły, prowadzone prace oraz wyjaśnienia i komentarze droidów dokonujących rekonstrukcji, ostatecznie składając warstwa po warstwie, z grubych, tekturowych kart trójwymiarowy model jednej z najbardziej frapujących postaci w dziejach kina.

Czy jednak wraz z zajrzeniem pod pancerz Dartha Vadera nie padnie kolejny mit podtrzymywany od trzydziestu pięciu lat przez niespełnione dotąd pragnienie wiedzy? Otóż nie, bowiem to co znajduje się pod zbroją niekiedy sporo wyjaśnia, ale też zdumiewa, zaskakuje, budzi litość, a nawet współczucie... Rodzi ogromną gamę rozmaitych uczuć, z bagażem których "stary dobry Darth" - mroczny Lord Sith - nigdy nie będzie już w naszych oczach taki sam. Będzie inny, jeszcze bardziej złożony, skomplikowany. Bardziej mroczny. A czyż to nie właśnie owa złowroga i dwuznaczna zarazem aura jest w nim najbardziej fascynująca?

Darth Vader: Kronika rekonstrukcji 3D

Autor: Daniel Wallace
Ilustrator: Chris Reiff, Chris Trevas
Wydawnictwo: Egmont
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 9/2011
Tytuł oryginalny: Darth Vader: A 3-D Reconstrucion Log
Wydawca oryginalny: Scholastic
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 22
Format: 305x280 mm
Oprawa: twarda
Druk: kolor
ISBN-13: 9788323751120
Wydanie: I
Cena z okładki: 59,99 złblog comments powered by Disqus