Recenzja książki "Vlad Dracula"

Autor: Black Angael
Korekta: Bool
24 października 2011

Powieść Dariusza Domagalskiego „Vlad Dracula” opowiada o jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci zarówno historycznych, jak  i literackich. Dowiadujemy się z niej także wiele o realiach ówczesnego życia na terenach stojących Turkom na drodze do Europy. W czasach tuż przed upadkiem Konstantynopola sytuacja polityczna jest tam niezwykle ciekawa i skomplikowana. Decydują się losy wielu narodów na kolejne stulecia. I właśnie w tej zawierusze toczą się losy najsłynniejszego „wampira” świata.

Dariusz Domagalski tym razem nie zabiera czytelnika na pola Grunwaldu, ale w deszczowe i nieprzyjazne góry, w których żyje postać będąca natchnieniem nie tylko dla Brama Stokera, ale też dla całych następnych pokoleń. To właśnie tu, w Siedmiogrodzie, narodziła się przerażająca legenda Vlada Draculi. Jednakże myli się każdy, kto oczekuje po tej książce paranormalnego romansu lub też latających straszydeł. To przede wszystkim kawałek historii, bez zbytniego jej koloryzowania. Domagalski pozwala sobie na nieco fantastyki, jednakże przede wszystkim prezentuje portret przywódcy, który musiał poradzić sobie z nie lada wyzwaniem. Nieprzystępne tereny, nieliczne wojska i przerażająca siła wroga, na którego drodze stał właśnie on, Vlad. Co prawda polityka również była jego mocną stroną, ale jak wiadomo, z sprzymierzeńcami różnie to bywa. Dlatego też Dracula musiał wykorzystać wszelkie dostępne środki, by obronić swoje ziemie przed imperium osmańskim.

Autor zachwyca opisami. Nie brakuje w książce bogatych, niemalże ilustrowanych słowem opisów bitew, gdzie wrogie wojska ścierają się z chrzęstem. Jest zatem i charkot chrap końskich, i szczęk oręża, i strumienie krwi. Nie obędzie się też bez – przynajmniej domniemanych – rzeczy magicznych, podejrzanych i przerażających. Wyjątkowo barwny jest również opis słynnej uczty, gdzie biesiadowano podczas krzyków Turków wbijanych na pale.

Same postacie opisane są szczegółowo i wyraziście. Na szczególną uwagę zasługuje Janos, który jest naszym mimowolnym przewodnikiem po powieści. Lecz choć jego osoba jest dość ciekawa, to jednak uwagę przykuwa Vlad Palownik.

„Vlada Draculę” polecam przede wszystkim fanom historii, dawnych bitew oraz mitu wołoskiego wampira. Po przeczytaniu powieści Domagalskiego nikogo już nie powinno dziwić, dlaczego Dracula stał się natchnieniem dla tak wielu twórców. Naprawdę gorąco polecam.

Vlad Dracula

Autor: Dariusz Domagalski
Wydawnictwo: Bellona, Runa
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 10/2011
Liczba stron: 352
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788311121782
Wydanie: I
Cena z okładki: 9,99 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus