David Icke "Ludzka raso powstań z kolan" - recenzja książek

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
7 lipca 2015

Narcystyczne paranoje

Alan Moore powiedział kiedyś, że powodem, dla którego niektórzy ludzie wierzą w teorie spiskowe, jest ich niezdolność do akceptacji dużo bardziej przerażającej prawdy: że świat jest chaotyczny. Że nikt tego nie kontroluje, nikt tym nie kieruje, nie ma żadnego kosmicznego planu i nasze istnienie jest pozbawione sensu. Skoro zaś tego sensu nie ma, trzeba go utkać ze strzępów chaosu splatanych w fabułę - fantastyczną historię o tym, dlaczego jesteśmy na tym świecie i kto za wszystkim stoi. Oczywiście na dzisiejszym rynku wydawniczym spokojne i miłe historie sprzedają się słabo, więc trzeba pomyśleć o wielkim rozmachu i zastraszeniu, by książka była hitem.

Ludzka raso powstań z kolan Davida Icke'a to niezamierzona tragikomedia. Jej tragizm leży w - jak można podejrzewać - głębokim przekonaniu autora o realności swoich paranoicznych wizji. Komedia zaś dotyczy całej reszty: od treści owych wizji po naiwność czytelnika modelowego, od którego oczekuje się wiary w przedstawiane historie. Tu farsa wraca do tragicznego punktu, bo okazuje się, że jednak wielu ludzi ten modelowy postulat spełnia i oglądając statystyki sprzedaży Icke'a chciałoby się czasem powtórzyć za profesorem Farnsworthem: I don't want to live on this planet anymore!

David Icke w bardzo obszernej, dwutomowej pracy próbuje poprowadzić czytelnika przez swą alternatywną wizję... wszystkiego. Od historii, przez politykę, po naukę. W zasadzie cała wiedza o świecie, jaką czytelnik niezaznajomiony z teoriami spiskowymi mógł dotąd posiąść - jest fałszywa! Bo i źródła tej wiedzy mogą być jedynie fałszywe: instytucje edukacyjne, takie jak szkoły i uczelnie, kontrolowane są przecież przez rządy, podobnie media. Nie ma wolności, nie ma prawdy -z wyjątkiem książek Icke'a, oczywiście. I może paru jego kolegów po piórze, ale to dość dyskusyjne.

Jaka zatem jest prawda objawiona, wolna i jedyna? Współczesny układ geopolityczny jest efektem globalnego spisku, za którym w dużej mierze stoją Żydzi, choć z uwagi na to, że antysemityzm jest jednak poważnym zarzutem, Icke nazywa ich na różne inne sposoby. Kontrolują oni politykę, światowe konflikty zbrojne, ustawodawstwo, media i szeroko pojmowaną kulturę. No i naukę: od uzależniających szczepionek, przez degradującą mózg telefonię komórkową, po negatywne promieniowanie żarówek energooszczędnych - you name it! Kontrola jest ważna, lecz nie stanowi celu samego w sobie. Bo materialny wymiar istnienia to zaledwie początek. Służy upadkowi duchowemu ludzkości. A to wszystko po to, by naszą energią dysponować mogła obca rasa Reptilian - humanoidalnych gadów pragnących zdominować ziemię i podporządkować ludzkość. Trudno wskazać, w którym dokładnie momencie narracja Icke'a zamienia się w science fiction, ale mogłaby konkurować z klasyką gatunku, gdyby tylko tak była klasyfikowana.

Narracja Ludzka raso powstań z kolan ma w sobie znamiona pewnej obrzydliwości. Nie wywołuje jej sama naiwność wpisana w pomysły autora, ale pewne narcystyczne przekonanie o posiadaniu całościowej i ekskluzywnej prawdy. Możesz być niemyślącym, wykorzystywanym "robotem", albo wyzwolić się z kajdan, powstać z kolan i dołączyć do wyznawców Davida Icke'a - bo w istocie ten ruch przypomina sekciarstwo. I jak w przypadku większości sekt robi się w pewnym momencie niebezpieczny. Pal licho nieekologiczne używanie żarówek o większym poborze mocy - wyższy rachunek jest tu odpowiednią konsekwencją. Ale co z rodzicami, których poziom odpowiedzialności jest tak niski, że po manipulacji podobnymi bzdurami odmówią zaszczepienia swoich dzieci? To już poważny problem i poważne skutki paranoicznej pisaniny.

Książa Davida Icke'a Ludzka raso powstań z kolan stanowi pewnego rodzaju podsumowanie jego dotychczasowej kariery. Zawiera dużo odsyłaczy do poprzednich książek tego autora, w których czytelnik może znaleźć więcej informacji na temat poszczególnych wątków spiskowej teorii. Ciężko tylko powiedzieć, po co miałby to robić? Tę książkę czyta się z lekkim zażenowaniem, pewnym rozbawieniem i narastającym lękiem. Ten ostatni bierze się nie z tego, że autor staje się przekonujący, ale z tego, że ma on jakiś odbiór wśród społeczeństwa. To nie lęk przed Reptilianami, to lęk przed "przebudzonymi", którzy w tych Reptilian wierzą.

Ludzka raso, powstań z kolan. Część II. Przebudzenie lwa

Autor: David Icke
Wydawnictwo: Illuminatio
Miejsce wydania: Białystok
Wydanie polskie: 1/2015
Tytuł oryginalny: Human Race Get Off Your Knees: The Lion Sleeps No More
Liczba stron: 456
Format: 145x205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788364645785
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,00 zł


blog comments powered by Disqus