Pomnik spiżowego Alexa - recenzja książki "Sir Alex Ferguson. 25 lat na szczycie"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Agata "Bulehithien" Wiśniecka
18 lutego 2013

Ćwierć wieku w jednej firmie? A gdy na dodatek firma ta stanowi część największej transferowej karuzeli na świecie? A jednak. Nie bez powodu mówią o nim: ostatni taki coach. Przez dwadzieścia pięć lat swej pracy Alex Ferguson stał się nieodzowną twarzą Manchesteru United. Jego uosobieniem i symbolem sukcesu. Doceniła to nawet królowa, obdarowując go tytułem szlacheckim, a niniejsza książka mówi, jak to wszystko było – od przyjścia młodego wówczas Szkota aż do pracy na Old Trafford.

Książka Meeka i Tyrrella mogłaby nosić podtytuł: co dobrego przytrafiło się MU na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Poczynając od przybycia w 1986 roku ze szkockiego Aberdeen prężnego menedżera z wizją przyszłości klubu, po niezakończone wciąż pasmo sukcesów krajowych i międzynarodowych.

Rok po roku, sezon po sezonie, w oparciu o najważniejsze spotkania, wydarzenia, wspomnienia, możemy prześledzić drogę United na szczyt i konsekwentną realizację strategii, która pozwala mu się tam nadal utrzymywać. Co często podkreślane: wiele się przez te dwadzieścia pięć lat zmieniło, ale klub z Old Trafford pozostaje wciąż "na czasie". A to za sprawą swego niezwykłego menadżera właśnie – i taki jest ogólny wydźwięk tej lektury.

Próżno tu szukać zgłębiania wpadek, których trochę mimo wszystko klubowi i sir Alexowi udało się zaliczyć. Te jednak – zgodnie z filozofią bossa – spychane są w niebyt pamięci. Dlatego też wśród wymienianych postaci pojawiają się tylko ważne dla klubu i te, które na to zasłużyły lojalnością wobec szefa. Żadnych ludzi drugiego tła, żadnych "trudnych" przypadków, ani słowa o tych, którzy śmieli mu się postawić – żadnych Kuszczaków…

Im dalej zagłębić się też w lekturę, tym łatwiej dostrzec, że coś niepokojącego dzieje się z tekstem – tłumaczeniem bądź redakcją. Pojawiają się bowiem co jakiś czas zdania cokolwiek kontrowersyjne: Bez wątpienia brakowało nam stabilizacji w defensywie, co tylko dobrze świadczy o młodych piłkarzach zastępujących środkowych. Hm… Nie zakłócą one ogólnego klimatu lektury, ale uważny czytelnik z pewności je wyłapie.

Nieco inny obraz Fergusona wyłania się pod koniec książki z szerszego kontekstu wypowiedzi ludzi znających go, współpracujących i rywalizujących z nim na boisku. Mike Phelan, Sam Allardyce, Gary Neville, Paul Scholes i Steve McClaren w sposób zawoalowany mówią o słynnych "suszarkach" czy atakach furii Fergie’ego. Podkreślają jednak głównie jego cechy pozytywne: niezłomność, elastyczność i umiejętność spojrzenia w przyszłość tak, aby być na nią przygotowanym, zanim nadejdzie. No i pasję, żądzę zwyciężania, która pochłonęła go tak bardzo, że sam nie potrafi zrezygnować z jej zaspakajania.

W ogóle całe opracowanie Meeka i Tyrrella rysuje portret człowieka o żelaznej konsekwencji, wielkim sprycie i inteligencji, ale także ognistym temperamencie. Pomijając drobne uszczypliwości, naznaczone raczej podziwem, z cytowanych wspomnień wyłania się prawy rycerz walczący zawsze o najwyższe dobro – sukces swojego klubu, rządzący twardą ręka, ale permanentnie "obciążany" nieskazitelnym człowieczeństwem. Prawdziwy sir.

Dlatego jeśli ktoś spodziewa się po 25 lat na szczycie soczystej biografii Fergusona, może poczuć się zawiedziony. To bardziej księga pamiątkowa na podsumowanie imponującego pod względem lat i wyników okresu jego niepodzielnego panowania w Manchesterze, widzianego mniej z perspektywy jego samego, ile klubu i ludzi z nim związanych – od piłkarzy, przez trenerów, po działaczy. Księga zasłużona, bo i osiągnięcia niezwykłe, nie tylko na miarę Manchesteru United.

Sir Alex Ferguson. 25 lat na szczycie

Autor: David Meek, Tom Tyrrell
Tłumaczenie: Przemysław Rudzki
Wydawnictwo: Anakonda
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 12/2012
Tytuł oryginalny: Sir Alex Ferguson: The Official Manchester United Story of 25 Years at the Top
Wydawca oryginalny: Simon & Schuster
Liczba stron: 300
Format: 170x240 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788363885038
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,90 złblog comments powered by Disqus