Recenzja książki "Metamorfozy. Marilyn Monroe"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Dawid "Fenrir" Wiktorski
10 grudnia 2011

Marilyn Monroe opisywana jest zwykle najkrócej jako ikona seksu. To, co stanowi o jej ikoniczności, nie ma jednakże zbyt wiele wspólnego z seksem. Koleje życia Marilyn stanowiły idealną realizację amerykańskiego snu i to właśnie w największej mierze przyczyniło się do jej ponadczasowości. Monroe udało się zrealizować własne marzenia: o karierze, sławie, bogactwie. I pięknie. A także inny z popkulturowych sloganów: żyć szybko i umrzeć młodo.

Ze względu na swoją idealną biografię i idealny wygląd, Marilyn Monroe została wyniesiona na popkulturowe ołtarze. Całość musiała zostać dopełniona bogatym wnętrzem. Nikomu nie zależało na utrzymaniu stereotypu głupiutkiej, naiwnej blondynki. Tu do dzieła zabrali się biografowie i przyjaciele, opisując wrażliwą stronę supergwiazdy, jej psychiczne skomplikowanie i intelektualne wyrachowanie. Przeciwko nim występuje David Wills.

Album "Metamorfozy Marilyn Monroe" wydaje się wychodzić z prostego założenia: jego bohaterka była niezwykle piękną kobietą. I już. To piękno nie było do końca naturalne, brało się z odpowiedniego makijażu, uczesania, stroju - ale odpowiednio przygotowane i podane nie mogło pozostać obojętnym. Jednak poza urodą Marilyn Monroe nie zachwycała. I nie musiała, bo uroda zupełnie jej wystarczała. Dlatego Wills poświęca jej (jej urodzie) swój album i widzi w tej formie – w zbiorze fotografii – najwłaściwsze dla Monroe medium.

Książka podzielona została na pięć części. Pierwsza poświęcona jest Normie Jeane, zwykłej dziewczynie z sąsiedztwa, która w przyszłości stanie się Marilyn Monroe. Jej przeobrażenie w drugiej połowie lat 40. to temat drugiej części. Część trzecia – połowa lat 50. – to powstanie gwiazdy Marilyn Monroe, jej trwałe rozgoszczenie się na planach filmowych Hollywood. W części czwartej zgromadzono materiał fotograficzny z drugiej połowy lat 50., kiedy Monroe uległa pewnemu wyciszeniu, aż do jej wielkiego powrotu (piąta część) w roku 1962, kiedy "metamorfoza się dopełniła". Łącznie to blisko trzysta stron zapełnionych zdjęciami dużego formatu oraz wspomnieniami o Marilyn Monroe przytaczanymi z ust wielu ludzi świata show-biznesu i kultury, oraz fragmentami wypowiedzi samej gwiazdy.

Dla czytelników, którzy doceniając urodę Marilyn Monroe zechcą zaopatrzyć się w album z nowocześnie edytowanymi reprodukcjami zdjęć tej piękności – album Willsa będzie doskonałym wyborem. Jednak osoby chcące dostrzec geniusza zza pięknej maski mogą być rozczarowane.

Metamorfozy. Marilyn Monroe

Autor: David Wills
Tłumaczenie: Dariusz Żukowski
Wydawnictwo: Znak
Wydanie polskie: 11/2011
Tytuł oryginalny: Marilyn Metamorphosis
Liczba stron: 320
Format: 206 x 263 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788324018574
Cena z okładki: 59,90 zł


blog comments powered by Disqus