Recenzja książki "Akacja"

Autor: Dawid "Fenrir" Wiktorski
Korekta: Bartosz Czartoryski, Bool
28 marca 2011

Akacjanie żyją od wieków w spokoju, nie nękani przez wrogów imperium. Dobrobyt zapewnia im pewien stary i haniebny układ, który został zawarty przez dawnych władców imperium. Sprawia on, że mieszkańcy Akacji muszą egzystować ze świadomością ofiary, którą płacą za swoje luksusy. Rokrocznie oddają kontrahentom kilka tysięcy swoich potomków. I nie wolno im pytać, co się z tymi dziećmi stanie. Jednak zamach na króla Akacji sprawia, że uruchomiona zostanie lawina zdarzeń, które zniszczą ten system.

Początek książki sprawia jednak, że cała reszta wydarzeń staje się łatwa do przewidzenia, a odkrycie zakończenia to kwestia kilku minut snucia domysłów. Sami główni bohaterowie to zaś kukły bez jakiegokolwiek zarysowania charakteru, które zachowują się tak dziwnie, że niejednokrotnie doprowadzają czytelnika do szału. Trudno poczuć z nimi jakąkolwiek więź. Całość cechuje tutaj duża chaotyczność. Kolejne wydarzenia przewijają się przez kartki z ogromną prędkością, dzięki czemu bez maksymalnego skupienia „Akację” czyta się naprawdę trudno.

Spora ilość wątków fabularnych też wydaje się być wepchnięta do książki najzupełniej niepotrzebnie. Kilka z nich jest ciągnięte na siłę, inne z kolei urywają się, a autor podejmuje ich kontynuację kilkaset stron dalej, wtedy, gdy czytelnik koncentruje się na bieżących wydarzeniach. Jest to kolejny element, który powoduje, że konstrukcja „Akacji” jest naprawdę źle przemyślana.

Książkę dobija korekta MAGa, która, nie ukrywajmy, jak zwykle zawaliła sprawę, przepuszczając przez swoje sito mrowie literówek i innych bękartów. Także sama czcionka mogłaby być o punkt większa, bo nagromadzenie tekstu na jednej stronie przyprawia o ból głowy, a dłuższe czytanie skutkuje zmęczeniem oczu. „Akacja” zapowiadała się naprawdę dobrze, jednak jej lektura każe odłożyć ją na półkę i nigdy więcej do niej nie wracać.

Akacja

Autor: David Anthony Durham
Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Wydawnictwo: Mag
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 11/2010
Tytuł oryginalny: Acacia
Rok wydania oryginału: 2007
Liczba stron: 400
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7480-180-5
Wydanie: I
Cena z okładki: 9,99 zł
Materiały powiązane:
blog comments powered by Disqus