Recenzja książki "Tajemnice Syna Wdowy"

Autor: Kormak
7 lipca 2006

Trudno powiedzieć, ile Dan Brown zarobił na swoich książkach. Jestem jednak pewien, że przynajmniej jeszcze raz tyle pieniędzy przyniosły książki, żerujące na popularności jego twórczości. Przewodniki po Kodzie Leonarda da Vinci, leksykony, słowniki, wznowienia dzieł, które zainspirowały Browna itd. Ta nisza na rynku księgarskim od paru lat jest niezwykle dochodowa. Nowym trendem są książki, które próbują przewidzieć, o czym będzie nie wydana jeszcze nowa powieść amerykańskiego pisarza. Dziwne? Może i dziwne, ale dochodowe.

Nie wiadomo, kiedy ukaże się kolejna część przygód Roberta Langdona. Znamy jedynie tytuł, który podał nam sam autor: Klucz Salomona. Akcja ma rozgrywać się w Stanach Zjednoczonych i znaczącą rolę ma pełnić w niej masoneria. (Wspierać tą tezę mają również wskazówki, ukryte na okładce amerykańskiego wydania Kodu Leonarda da Vinci). To wyjątkowo wdzięczny temat, bo historia tego kraju nierozerwalnie związana jest z tajnymi stowarzyszeniami, od masonów począwszy, poprzez ekstremistów z Ku Klux Klanu aż po uniwersyteckie bractwa w rodzaju Skull & Bones, z których wywodzi się elita polityczna i biznesowa USA. Nie jest przypadkiem, że tak wiele teorii spiskowych powstało właśnie w Ameryce.

Tym tropem poszedł David A. Shugarts, dziennikarz i współautor wydanych także w Polsce przewodników po Aniołach i Demonach i Kodzie Leonarda da Vinci. Swojej książce nadał tytuł Tajemnice Syna Wdowy – tak nazywają siebie masoni. Autor stara się ukazać czytelnikom ślady ich działalności w Stanach Zjednoczonych. Od wojny o niepodległość z Anglią, wpływ filozofii wolnomularskiej na Ojców Założycieli (w życiorysach Waszyngtona, Jeffersona czy Franklina mnóstwo jest interesujących epizodów), sekretna symbolika zaklęta w architekturze miasta Waszyngton – to tylko drobny wycinek wątków książki. Książka ma niecałe 200 stron, a tematów w niej poruszonych bardzo dużo, dlatego każdy z nich jest właściwie tylko muśnięty. Ale Shugarts nie miał ambicji wyjaśniania żadnych tajemnic i zagłębiania się w zawiłe losy amerykańskich tajnych bractw (a jak się możemy dowiedzieć z książki, było ich naprawdę mnóstwo) – chciał tylko pokazać, że Dan Brown będzie miał z czego wybierać, kiedy będzie pisał nową książkę.

W Tajemnicach Syna Wdowy może denerwować nieustanne wstawianie zwrotów w rodzaju: Myślę, że Dan Brown mógłby wykorzystać to..., instynkt podpowiada mi, że Dan Brown... czy kiedy Dan Brown będzie (...) to może.... Ciągłe spekulowanie, co może, a czego może nie wykorzystać amerykański pisarz w swojej nowej powieści jest męczące i nie pozwala nam zapomnieć, jaki cel ostatecznie przyświecał napisaniu Tajemnic Syna Wdowy. Ten jest jasny: dzięki publicity, jaką generują książki Dana Browna, można zainteresować niszową do niedawna w końcu tematyką miliony czytelników na całym świecie, co przekłada się na spore zyski. Dla każdego autora, który będzie z Brownem skojarzony. Mimo tego książka Davida A. Shugartsa to interesująca lektura. Nie brakuje w niej ciekawostek, które przyciągnąć mogą także tych, którym podobna tematyka (teorie spiskowe, tajne stowarzyszenia etc.) nie jest obca. Shugarts ma lekkie pióro, a książka podzielona jest na krótkie rozdziały i podrozdziały, przez co czyta się ją szybko i przyjemnie. A Stany Zjednoczone okazują się wręcz najeżone tajemnicami.

Jak w sytuacji, gdy poniekąd już wiele tajemnic nowej książki wyszło na jaw, można pisać? Mam cichą nadzieję, że podając mediom tytuł Klucz Salomona Dan Brown (uwielbiający przecież łamigłówki i szyfry) skierował wszystkich na ślepy tor. To byłoby dobre posunięcie, pozwalające mu w spokoju pisać następcę Kodu Leonarda da Vinci. Jednocześnie sprawiłby, że wszystkie przewodniki po jego nowej książce okazałyby się bezużyteczne. Może jednak za dużo oczekuję od Browna. Nie ważne jak będzie, kolejna jego książka jest skazana na sukces. A autorzy pokroju Shugartsa będą w siódmym niebie, jeśli uda im się przewidzieć choćby odrobinę z jej fabuły. I pewnie modlą się, żeby Dan Brown jednak nie zagrał im na nosie.Tajemnice Syna Wdowy

Autor: David A. Shugarts
Wydawnictwo: Amber
Wydanie polskie: 12/2005
Liczba stron: 176
Format: 145 x 205 mm
ISBN: 83-241-2357-1
Wydanie: Pierwsze
Cena z okładki: 23,60 zł


blog comments powered by Disqus