Recenzja książki "Słońce"

Autor: Zunia
13 listopada 2008

„Słońce” Davida Whitehouse’a to fascynująca książka, po którą powinni sięgnąć zwłaszcza miłośnicy astronomii i fizyki. Choć nie tylko… Styl daleki od naukowego oraz nagromadzenie różnego rodzaju ciekawostek mogą przyciągnąć, a co więcej zachęcić do nauk przyrodniczych, nawet najbardziej oporne umysły humanistyczne. Któż nie chciałby bowiem poznać przyczyny niezdrowej mody na opaleniznę albo dowiedzieć, jakie zmiany na Słońcu spowodowały, że w 1984 roku zaginął nad Pacyfikiem samolot Air Force One z prezydentem Reaganem na pokładzie?
 
David Whitehouse – astronom i redaktor naukowy BBC – rozpoczyna swą opowieść od podkreślenia roli Słońca. Uświadamia czytelnika, jak ważną funkcję pełni ono w naszym życiu i w dodatku od wieków.  Świetnie zdawały sobie z tego sprawę już starożytne ludy tj. Egipcjanie, Aztekowie, Grecy, Inkowie. Dzięki wiedzy o naszej najbliższej gwieździe pierwsze potężne cywilizacje mogły zaistnieć. Słońce – niekiedy czczone jako bóstwo – znaleźć można wśród licznych artefaktów kultur już upadłych jako jeden z pierwszych, kluczowych symboli opisujących świat.

W dalszej części książki David Whitehouse przestawia dzieje badań nad powstaniem Słońca i jego budową, a także zarysowuje sylwetki zaangażowanych w obserwacje naukowców. Poczynając od tych najstarszych, na nam współczesnych kończąc. Ponadto próbuje odpowiedzieć na pytanie: Co stanie się ze Słońcem w przyszłości? Whitehouse przypuszcza, że kiedyś przestanie ono być naszym przyjacielem (opisując zjawiska, które w nim zajdą – część z nich być może jeszcze za naszego życia – posługuje się przykładem gwiazdy NGC 7027) i zastanawia się, co wówczas stanie się z ludźmi. Ratunkiem – według niego – może okazać się migracja na Marsa lub wynalezienie sposobu przesunięcia Ziemi na inną orbitę.

„Słońce” Davida Whitehouse’a to książka popularnonaukowa. Szkoda jednak, że brak w niej lokalizacji cytatów (nieliczne przypisy pochodzą od redakcji). Czytelnik mógłby wtedy szybciej i łatwiej dotrzeć do interesujących fragmentów. A zainteresowanie jest niemalże pewne. „Słońce” zostało napisane z pasją, która udziela się czytelnikowi bezwarunkowo. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Słońce

Autor: David Whitehouse
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2007
Liczba stron: 336
Format: 145x225 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7469-492-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 36 zł


blog comments powered by Disqus