Recenzja książki "Czołgi Sherman"

Autor: Tomasz Nowak
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
9 lipca 2011

Kolejna ze znakomitych publikacji monograficznych, skierowanych zdecydowanie do pasjonatów historii i militariów, ukazujących unikatowe zdjęcia z czasów II wojny światowej, skupia się na czołgach M4 General Sherman. To właśnie portrety tego pojazdu, najszerzej używanego wozu bojowego frontu zachodniego i południowego II wojny światowej, stanowią ogniwo spajające ukazaną tu kolekcję fotografii. I tu pewien przytyk do wydawcy: znów w tytule zabrakło pełni oryginału, a więc i podkreślenia, że w albumie znajdziemy przedstawione tylko te czołgi, które służyły w szeregach wojsk brytyjskich!

Amerykańskie czołgi średnie Sherman szybko wyparły z szeregów armii brytyjskiej rodzime starsze modele i stały się najpowszechniej stosowanymi pojazdami pancernymi w praktycznie wszystkich jednostkach korzystających z tego typu sprzętu. Służyły niemal wszędzie – w Afryce, we Włoszech i we Francji; wyzwalały Benelux i zdobywały Berlin. Dlatego też urozmaicenie malowań kadłuba i wieży przedstawione w tablicach może zaskakiwać. Ponadto czołgi te, stale rozwijane i modyfikowane, pojawiały się na frontach w odmiennych wersjach, co na zdjęciach zgromadzonych przez Oliviera widać znakomicie.

O tym, czym w szczegółach różniły się kolejne wersje i modele, mówi pokrótce otwierający książkę wstęp. Shermany stanowiły bowiem także podstawę budowy bardzo wielu różnorodnych pojazdów wsparcia, jednakże tych w opracowaniu pojawia się stosunkowo niewiele. Ale nie może to dziwić, skoro czytamy na początku, że „ostateczna liczba wyprodukowanych maszyn sięgnęła łącznie 40000 różnych modeli, dostarczonych przez jedenastu głównych wytwórców”.

Zatem ten dokumentalny zbiór fotografii i wspomnień okaże się z całą pewnością pasjonujący dla każdego, kto pragnie głębiej wejść w temat tej niezwykłej, wszechstronnej konstrukcji, jaką był Sherman.

Czołgi Sherman

Autor: Dennis Olivier
Tłumaczenie: Marek Rudowski
Wydawnictwo: Bellona
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2/2011
Liczba stron: 72
Format: 205x290 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788311120143
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,00 złblog comments powered by Disqus