Recenzja książki "Wilken: Cyrk Półmroku"

Autor: Black Angael
Korekta: Dagmara Trembicka-Brzozowska
19 maja 2011

To już drugie spotkanie z Natem i jego przesympatycznym przyjacielem, Wilkenem o imieniu Woody, bohaterami trylogii autorstwa Di Toft. Przed nami kolejna idealna książka dla nieco młodszej młodzieży.

Jak pamiętamy z poprzedniej części, Woody pragnie odnaleźć pozostałych Wilkenów. Brakuje mu pobratymców. Wraz z Natem udało mu się uciec przed szalonym naukowcem, który w brutalny i bezwzględny sposób eksperymentował na Wilkenach, oraz przed groźnymi wilkołakami, stworami różniącymi się od szlachetnych Wilkenów tak, jak różnią się niebo i ziemia.
Ledwo co udało się naszym bohaterom zbiec z drapieżnych pazurów wilkołaków, a już czeka na nich nowe wyzwanie w postaci wampirów. Dziwna organizacja Nocna Zmiana składa Natowi propozycję nie do odrzucenia: chłopak ma pomóc w pozbyciu się niebezpiecznych krwiopijców. Akcji zatem nie zabraknie. Wszystko potoczy się błyskawicznie, a z każdą stroną książka wciągać będzie wciągać coraz to mocniej. Pojawią się również problemy na linii Woody – Nat.

Di Toft, podobnie jak w poprzedniej części, postawiła na przyjaźń, pozytywne relacje, odwagę i lojalność. Pokazuje, że nie zawsze wszystko układa się tak, jak byśmy chcieli, jednak siła braterstwa pokona każdą przeszkodę. Oprócz dostarczania sporej ilości zabawy, książka uczy, podobnie jak dawne baśnie pokazujące, jak należy postępować i jakiego zachowania unikać. Autorka w bardzo ciekawy sposób zmieniła klasyczną opowieść o chłopcu i jego psie we współczesną historię chłopca i Wilkena. Fantastyczne istoty to tylko cukrowa otoczka, dzięki której młody czytelnik momentalnie pochłonie zawartą w niej treść.

Książka napisana jest zgrabnie. Di Toft unika zbyt dużej szczegółowości, nie zanudza czytelnika opisami, ogranicza je do niezbędnego minimum. Dialogi są lekkie i intrygujące, a fabuła pędzi na złamanie karku. Ten tom, podobnie jak poprzedni, kończy się intrygującym niedomówieniem, przez co wprost nie można się doczekać kolejnej części.

Należy wspomnieć też dwa słowa o wydaniu, bo jest dość niestandardowe i przyciąga wzrok. Mianowicie, okładka tego tomu, podobnie jak poprzedniego, jest trójwymiarowa i magnetyczna!

Cykl o Wilkenie zachwyci każdego, komu podobały się takie pozycje jak „Opowieści z Narnii” czy „Lemony Snicket:  Seria niefortunnych zdarzeń”. Można podejrzewać, że nawet starszy czytelnik z przyjemnością do niego zajrzy.

Wilken #2 - Cyrk Półmroku

Autor: Di Toft
Tłumaczenie: Jarosław Włodarczyk
Wydawnictwo: Bukowy Las
Miejsce wydania: Wrocław
Wydanie polskie: 2/2011
Tytuł oryginalny: Wolven:
Liczba stron: 368
Format: 130x200 mm
Oprawa: broszurowa z trójwymiarowym ruchomym obrazkiem
ISBN-13: 978-83-62478-27-9
Wydanie: I
Cena z okładki: 14,99 zł


blog comments powered by Disqus