Recenzja książki "Malujemy fantasy. Wampiry"

Autor: Dagmara Trembicka-Brzozowska
Korekta: Magda Pudło
26 lipca 2010

„Wampiry” to kolejna pozycja z całkiem ciekawej serii podręczników rysunku fantasy Wydawnictwa RM. Tym razem twórczynią ilustracji jest graficzka Diane Özdamar, bardzo popularna na serwisach internetowych takich jak deviantART, Concept Art i innych, które gromadzą artystów z całego świata. Po wyszukaniu jej nazwiska w przeglądarce pojawią się próbki świetnych, dopracowanych, często zaskakujących prac, oscylujących wokół szeroko pojętej fantastyki.

Na początku książki autorka prezentuje nam portret wampirzycy wykonany w różnych technikach, omawiając metody ich stosowania oraz uzyskiwane za ich pomocą efekty. Kompetentnie przedstawia zarówno techniki tradycyjne, jak i komputerowe. Dalej czytelnik może zapoznać się ze sposobami tworzenia postaci wampirów i innych stworów nocy – ilustratorka nie ograniczyła się tylko do romantycznych i groźnych krwiopijców, wprowadziła również wilkołaki, ghule, chimery i wiele innych monstrów. Podpowiada, jak najlepiej udramatyzować rysunek, krok po kroku tłumaczy, dlaczego stosuje ten, a nie inny materiał lub pędzel takiej, a nie innej grubości. Jej prace, pokazane w kilku wyraźnych szkicach na różnych etapach tworzenia, dokładnie oddają niuanse użytych technik.

Książka jest bardzo ładnie wydana. Cienka, ale na dobrej jakości papierze, dopracowana graficznie i – co wyjątkowe w tytułach dotyczących plastyki – edytorsko; sprawia przyjemność każdemu, kto ją przegląda. Soczyste barwy, wyraźna grafika – tego wymaga się od każdej pozycji związanej z rysunkiem czy malarstwem. Autorka dodatkowo urozmaica ten podręcznik fabularnymi wstawkami, relacjonując na przykład układy rodzinne pewnego wampira. Całość prezentuje się naprawdę profesjonalnie i atrakcyjnie. Krwiste, klimatyczne ilustracje cieszą oko, komentarz autorki jeszcze bardziej wzbogaca odbiór. Każdy rysunek ma swoją historię – to wielki plus.

Niestety, nie każdy będzie zadowolony z zakupu tej części serii. Powody są dwa. Pierwszy to poziom: „Malujemy fantasy” przeznaczone jest dla osób, które już potrafią tworzyć. Początkujący artyści, graficy, uczniowie szkół plastycznych – oni odnajdą w tej książce inspirację i sporo cennych wskazówek. Osoby, które dopiero uczą się szkicować pierwsze pejzaże czy martwe natury, tylko się zniechęcą. Po drugie: ten podręcznik jest bardziej albumem niż zbiorem porad i wskazówek. Diane Özdamar prezentuje kilka różnych efektów, technik i sposobów ich osiągania na przykładzie swoich różnych pracach, zamieszczonych nie tylko w poradniku „szkic po szkicu”, ale również w galeriach.

Album i podręcznik w jednym – ciekawy zabieg marketingowy. Z zakupu zadowoleni będą fani pięknej grafiki, mrocznych klimatów, mrużenia oka do czytelnika, osoby aspirujące do bycia grafikami i rysownikami. Nie musisz mieć talentu, aby nabyć tę książkę – wystarczy chęć posiadania na półce niedrogiego, ale dobrze wydanego kawałka sztuki fantastycznej. Kto wie, może zachęci ona kogoś do spróbowania swoich sił z tabletem albo ołówkiem?

Wampiry

Autor: Diane Özdamar
Tłumaczenie: Igor Waleńczak
Wydawnictwo: RM
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2010
Seria wydawnicza: Malujemy fantasy
Liczba stron: 64
Format: 205x260 mm
Oprawa: miękka
Druk: kolor
ISBN-13: 978-83-7243-817-1
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 złblog comments powered by Disqus