Diego Galdino "Pierwsza kawa o poranku" - recenzja książki


Dla tych, co wolą cappuccino

Są takie momenty, gdy czytelnik potrzebuje odpoczynku od ambitnych, świetnie skrojonych powieści, ale nie chce wpadać w typową pulpę. Wtedy przydaje się lekka, ciepła książka, prosta, barwna i "szybka" – literacki fast food, ale w smacznej oprawie. Taki jak Pierwsza kawa o poranku właśnie.

Fabuła książki jest prosta. Massimo, barista i właściciel najpopularniejszej kawiarni na Zatybrzu, prowadzi spokojne życie, kręcące sięwokółkawy i stałej, barwnej klienteli swojego przybytku. Gdy jedna z klientek, pani Maria, odchodzi z tego świata, w jej mieszkaniu pojawia sięeteryczna Francuzka, charakterna, niemówiąca po włosku blondynka. Pierwsze spotkanie z Massimem jest co najmniej niefortunne – pełne nieporozumień, bariera językowa wydaje sięnie do pokonania, a barista nagle staje sięniezdarny jak dziecko. Dzieli ich wszystko – nawet to, że zielonooka pięknośćnigdy w życiu nie piła kawy.

I to by było na tyle. Fabuła, jak widać, niezbyt skomplikowana, przewidywalna i dośćstandardowa. Jednak to sposób poprowadzenia narracji wyróżnia Pierwszą kawę o poranku wśród romansów. Narratorem – pierwszoosobowym – jest Massimo. Autor obdarzył tę postać spokojną, wręcz introwertyczną osobowością, dużą wrażliwością, nieporadnością typowego kawalera i cierpliwością zawodowej niani. Dzięki niemu poznajemy stałych bywalców kawiarni – cierpiącego na bezsennośćhydraulika, emeryta z Mediolanu czy zażywną kwiaciarkę. To barwne, hałaśliwe i kłótliwe towarzystwo tworzy niepowtarzalne tło dla całej historii, które może siękojarzyćz kolorowymi bandami łapserdaków z powieści przygodowych – każdy ma swoje zdanie, wszystkim dogryzająi surowo oceniająprzydatnośćewentualnych członkóswojej małej społeczności.

Początkowo wszystko krąży wokół kawy. Każda postać ma swoją ulubioną, od "standardowego" cafe lungo po wymyślne propozycje z grappą czy nutellą. Massimo największą radość czerpie z przygotowywania aromatycznego napoju. Zdaje się, że cała klientela jego kawiarni jest przez kawępołączona niemal rodzinnymi więzami. A potem pojawia sięona - Genevieve. Z początku trudno powiedzieć o tej bohaterce coświęcej, jednak widać, że od pierwszego momentu podbiła serce Massima. Nasz biedny kawaler długo zdobywał jej serce, nie znając przy tym ani słowa po francusku. Jego początkowa nieporadność, szczenięcy urok zakochanego po raz pierwszy mężczyzny są naprawdę urzekające.

Ogromny wdzięk, z którym Galdino opisuje perypetie Massima, jest największą siłą powieści. Prostą i przewidywalną fabułę bez problemu można wybaczyć dzięki ogromnej, czytelniczej przyjemności. Przewijająca się ciągle kawa, wyjątkowo sympatyczni bohaterowie i bardzo "kobiecy" wygląd książki sprawiają, że kończymy jąz uśmiechem na ustach.

Skoro o formacie wspomniano – wydanie warte jest wzmianki. Sztywna, tekturowa okładka, do tego szyty grzbiet z przyjemnym zaokrągleniem, delikatne, pastelowe barwy macchiatto dominujące na obwolucie – od razu czuć, że to książka przeznaczona dla kobiet. Jedyne, czego zabrakło, to charakterystyczna zakładka-wstążeczka, wszyta w grzbiet - czytając, ciągle będziemy jej szukać, bo idealnie pasowałaby do całości. Nie można też nie wspomnieć o chwycie marketingowym zastosowanym przez wydawnictwo Rebis – książka miała zostać pokryta specjalną, pachnącą kawą folią. W egzemplarzu recenzenckim nie dało się tego zauważyć, jednak  warto samemu sprawdzić w księgarni, czy to prawda.

Ciekawym dodatkiem jest przygotowany przez autora – ponoć także baristę – dowcipny przewodnik po kawach, zamieszczony na ostatnich stronach książki. W kilku słowach opisuje różne rodzaje kawy, pokazując, jakie najlepiej pasują do charakteru danego bohatera – i naszego.

Pierwsza kawa o poranku nie jest literaturą w najmniejszym stopniu ambitną. Autor nawet nie próbował takiej stworzyć. Zamiast tego dostajemy prostą, ale przyjemną i bardzo ciepłą opowieść romantyczną, która na pewno podbije serca czytelniczek.

Pierwsza kawa o poranku

Autor: Diego Galdino
Wydawnictwo: Rebis
Wydanie polskie: 7/2014
Format: 125 x 195 mm
Oprawa: zintegrowana
ISBN-13: 9788378186175
Wydanie: 1
Cena z okładki: 34,90 złblog comments powered by Disqus