Metro #1 - Metro 2033

patronat gildii
okładka
Autor: Dmitry Glukhovsky

Drodzy moskwiczanie i goście stolicy! Moskiewskie metro to system transportu, którego użytkowanie wiąże się z podwyższonym ryzykiem.

[Informacja w wagonie moskiewskiego metra]

Ten, któremu starczy odwagi i wytrwałości, by przez całe życie wpatrywać się w mrok, pierwszy dojrzy w nim przebłysk światła.

Chan

Choć Metro 2033 jest książką o świecie po wojnie nuklearnej, mutantach, potworach i walce z nimi, z charakterystycznymi dla science fiction rekwizytami, to jest to przede wszystkim opowieść o konieczności odnalezienia przez każdego człowieka swojego miejsca na ziemi; o konieczności określenia i zrozumienia misji, którą ma do wypełniania człowiek jako jednostka i jako gatunek. Jest to książka o wypełnieniu powołania i życiu pomimo wszelkich trudności.

Metro 2033 jest przypowieścią o postnuklearnej Moskwie, gdzie ci, którzy przeżyli kryją się przed promieniowaniem i nowymi formami życia w stołecznym metrze - największym schronie przeciwatomowym świata.

Rozproszone grupki ludzi tworzą państwa-miasta na stacjach kolejki podziemnej, handlując, wojując i układając się między sobą. Bohater książki, Artem, aby ocalić swoją stację, jest zmuszony do wyprawy na drugi koniec metra, podczas której pokonuje liczne niebezpieczeństwa i poznaje nowe społeczności, które powstały po wojnie. Im dłużej szedł, im więcej poznawał światopoglądów, tym bardziej przekonywał się, że cała jego wyprawa jest pozbawiona sensu. W końcu staje przed wyborem: czy jest sens iść dalej? Dochodzi do wniosku, że dalsza droga jednak ma sens, ponieważ jest w co wierzyć i w czym pokładać nadzieję.

Motywem powstania książki były przemyślenia autora na temat życia na ziemi po globalnej katastrofie nuklearnej. Dodatkowo autor żywo interesował się moskiewskim metrem i jego tajemnicami. Te dwa tematy połączył w jedno w powieści Metro 2033 opowiadającej o życiu ocalałych od wybuchu bomby atomowej Moskwiczan, którzy aby przeżyć schronili się w metrze.

Pierwsza wersja powieści po odmowie ze strony wydawców rosyjskich została zamieszczona przez autora w Internecie. Strona, na której można było czytać Metro 2033 stała się bardzo popularna a jej goście aktywnie uczestniczyli w tworzeniu i doskonaleniu powieści przesyłając autorowi swoje uwagi. Po ostatecznym zamknięciu internetowego wydania Metra 2033 książka ukazała się w formie drukowanej, rozeszła się w ponad 250 000 egzemplarzy i została uznana za książkę kultową.

Dimitrij Głuchowski otrzymał nagrodę najbardziej obiecujący debiut roku 2007 przyznaną przez Europejskie Towarzystwo Science Fiction działające w ramach Euroconu. Prawa autorskie sprzedane zostały do 16 krajów, w Polsce książkę wyda Wydawnictwo Insignis Media, w Anglii Gollancz, a w Niemczech Heyne. Na podstawie książki Metro 2033 powstała gra komputerowa, planowana jest również ekranizacja powieści.

Wydawnictwo: Insignis
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 2/2010
Liczba stron: 592
Format: 140x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-61428-17-6
Wydanie: I
Cena z okładki: 39,90 zł

Materiały związane z książką:

Podyskutuj o tej książce na forum!

blog comments powered by Disqus