Recenzja książki "Magija współczesna"

Autor: Aleksander Krukowski
Korekta: Patrycja Ziemińska
8 listopada 2012

Gdy wejdziemy dziś do dowolnej większej księgarni lub przejrzymy katalogi księgarń internetowych, znajdziemy zapewne dział z ezoteryką, a w nim wiele książek dotyczących wróżenia, uzdrawiania, medytacji i tym podobnych spraw. Łączą je zwykle dwie cechy. Pierwsza - nie są najwyższej jakości. Podejście autorów jest bardzo niekonsekwentne, widać często ich emocjonalne zaangażowanie albo chęć zysku. Drugie - skupiają się one na jakiejś wąskiej dziedzinie ezoterycznej. Często nie jest to nawet "wróżenie" czy "uzdrawianie", ale "wróżenie z kart" lub "uzdrawianie wahadełkiem", coś w tym rodzaju. Książka Donalda Kraiga przełamuje obie te tendencje.

"Magija współczesna" to klasyk w swojej niszy, pozycja poczytna i wielokrotnie wznawiana na Zachodzie. W Polsce pojawia się stosunkowo późno, lecz wiadomo, że lepiej tak niż wcale. Na dzieło to można spojrzeć dwojako: jak na praktyczny kurs magii rytualnej oraz jak na monograficzny zarys zachodniego okultyzmu. Przy czym spojrzenia te przenikają się wzajemnie i ciężko zachować tylko jedną z tych perspektyw. Praktyka teorii i teoria praktyki wydają się nieodłączne.

Kraig prowadzi czytelnika przez arkana sztuki magicznej, systematyzując je w dwanaście lekcji/rozdziałów. Rzeczywiście struktura owych rozdziałów ma charakter silnie podręcznikowy. Każdy zamyka "powtórzenie", w którym znajduje się coś na kształt pytań kontrolnych. Zdaniem autora poprawna odpowiedź na te teoretyczne pytania gwarantuje, że czytelnik będzie w stanie zrozumieć treści zawarte w kolejnym rozdziale. Wszystko, o czym pisze Kraig, wykładane jest w sposób bardzo systematyczny, zrozumiały, podparty olbrzymią ilością ilustracji, schematów, tabelek i szczegółowych opisów. Autor daje się poznać jako magiczny pedant, lecz w tym kontekście nie jest to bynajmniej zarzut.

Nie da się streścić tego, o czym pisze Kraig. Samo wyliczenie zagadnień, jakie porusza, wypełniłoby całą recenzję. Współczesna magia ma charakter synkretyczny, łączy tradycyjne, hermetyczne praktyki Zachodu z inspiracjami wschodnimi, tworząc mozaikę niespójną, ale uzupełniającą się na różne sposoby. Przy całym tym bałaganie, Kraig odnajduje pewną systematyczność dzięki silnemu zakorzenieniu w systemie magicznym Zakonu Złotego Brzasku (Hermetic Order of the Golden Dawn), którego tradycja sięga końca XIX wieku.

Obranie za punkt wyjścia modernistycznego zakonu determinuje w pewnej mierze nastawienie i podejście autora. Trzeba jednak przyznać, że nie jest on
ortodoksem. Jedną z najmocniejszych stron "Magiji współczesnej" jest jej zaskakująca aktualność, która jednocześnie nie osłabia jej tradycyjnego zakorzenienia. Kraig odwołuje się w swym dziele do takich nurtów współczesnej myśli, jak lingwistyka (i neurolingwistyka), semiotyka czy postmodernizm. Pokazuje w ten sposób, że magia pozostaje zjawiskiem aktualnym, choć wymaga do tego nieco innego ujęcia, a także wrośnięta jest silnie w myśl humanistyczną współczesności.

"Magija współczesna" liczy ponad 600 stron i z pewnością nie jest lekturą na wieczór lub dwa. Jednak każdy czytelnik zainteresowany magią, bez względu na to, skąd płyną jego zainteresowania i jaki mają charakter, znajdzie w tej publikacji coś dla siebie. To doskonała książka, która zdobyła powszechne uznanie i warto sięgnąć po jej polską edycję.

Magija współczesna. Dwanaście lekcji Wysokiej Sztuki Magicznej

Autor: Donald Michael Kraig
Tłumaczenie: Adam Kościuk, Maciej Lorenc
Wydawnictwo: Illuminatio
Wydanie polskie: 10/2011
Tytuł oryginalny: Modern Magick
Liczba stron: 632
Format: 175 x 245 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788362476053
Cena z okładki: 79 zł


blog comments powered by Disqus