Douglas Adams

Ur.: 11 marca 1952 , Cambridge, Anglia
Zm.: 11 maja 2001
zdjęcie

Uczęszczał do Brentwood School w Essex, a następnie do St John's College w Cambridge, gdzie w roku 1974 uzyskał tytuł Master of Arts w dziedzinie literatury angielskiej.

Jest twórcą wszystkiego co w nazwie ma The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, czyli po polsku Autostopem przez Galaktykę. Na początku było to słuchowisko radiowe nadane w BBC Radio 4. Od czasu gdy Autostopem... wyemitowano po raz pierwszy słuchowisko stało sie serią bestsellerowych powieści, serialem telewizyjnym, grą komputerową i kilka razy zagościło na deskach teatralnych.

Fenomenalny sukces The Hitchhiker's Guide to the Galaxy posłał książkę prosto na pierwsze miejsce listy bestselerów Zjednoczonego Królestwa, a w 1984 Douglas Adams został najmłoszym autorem uhonorowanym nagrodą Golden Pan. Zdobył ją jeszcze dwa razy.

Po sukcesie Autostopem przez Galaktyke Adams napisał kolejne części cyklu: Restauracja na końcu Wszechświata, Life, Życie, Wszechświat i Cała Reszta, Cześć, I Dzięki Za Ryby (1984); oraz W Zasadzie Niegroźna (1992). W roku 1982 na bazie dwóch pierwszych części cyklu powstał sześcioodcinkowy serial telewizyjny. W roku 1987 wydano Holistyczną Agencję Detektywistyczą Dirka Gently'ego, w roku 1988 w ramach tegoż cyklu Długi Mroczny Podwieczorek Dusz. W roku 1984 wydał we współpracy z John'em Lloyd'em napisał The Meaning of Liff, a po wielkim sukcesie książki powstała w 1990 The Deeper Meaning of Liff . Ulubioną książką Adamsa była, napisana we współpracy z zoologiem Mark'em Carwardine'em Ostatnia szansa by ujrzeć, wynik ogólnoświatowych poszukiwań rzadkich i ginących gatunków zwierząt.

Tylko w Wielkiej Brytanii, USA i Australii sprzedano 15 mln egzemplarzy jego książek. Był także na listach bestsellerów po niemiecku, szwedzku i w wielu innych językach.

Douglas Adams był także założycielem h2g2, wcześniej The Digital Valley, firmy zajmującej się mediami elektronicznymi i Internetem. W roku 1998 stworzył tam grę Starship Titanic zwycięzcę nagrody Coddie z roku 1999 i nominowaną do nagrody BAFTA w kategorii gier przygodowych. W roku 1997 ukazałą się książka Starship Titanic autorstwa Terrego Jones'a (członka grupy Monty Python) ze wstępem Douglas'a Adams'a.

Douglas Adams zmarł na atak serca w maju 2001. Miał 49 lat. Mieszkał razem z żoną i córką w Santa Barbara w Kalifornii. Pracował nad scenariuszem do kinowej wersji Autostopem....

Półtora roku po jego śmierci, w lutym 2003, ukazała się książka Łosoś Zwątpienia będąca zbiorem opowiadań i felietonów wzbogaconych o fragmenty niedokończonego, trzeciego tomu serii o Holistycznej Agencji Detektywistycznej.

Oficjalna strona:
www.douglasadams.com
Warto zajrzeć też:
www.nie-panikuj.tk


Filmy:blog comments powered by Disqus