Pierwszy zwiastun klęski - recenzja książki "Tarutino 1812"

Autor: RAJ

Wszyscy słyszeli o Wielkiej Armii Napoleona i jej pogromie w Rosji. Większość wie także o tym, że była bitwa pod Borodino. Niektórzy wiedzą o tym, że wkrótce po zdobyciu Moskwy Wielka Armia uległa niemal całkowitemu podczas rozpaczliwego odwrotu. Mało kto jednak słyszał o pierwszej zwycięskiej bitwie armii rosyjskiej.

Była to bitwa pod Winkowem - w rosyjskiej historiografii znana jako bitwa pod Tarutino.

Kiedy Napoleon wraz z głównymi siłami odpoczywał w Moskwie, wysunięta straż przednia pod dowództwem Króla Neapolu Murata pilnowała rozłożoną pod Tarutino armię rosyjską.
Nie byłoby w tym nic groźnego gdyby nie to, że na kilka tygodni nastąpiła przerwa w działaniach operacyjnych. Rosjanie mięli dość czasu żeby odpocząć i uzupełnić straty.

Wytworzyło to niebezpieczną sytuację, kiedy to znaczne siły francusko-polskie (bo w skład awangardy wchodził korpus polski pod wodzą ks. Poniatowskiego) znalazły się w znacznym oddaleniu od sił głównych, narażone na atak czterokrotnie liczniejszej armii rosyjskiej. Chociaż Rosjanami dowodził defetystycznie nastawiony generał Kutuzow, to jego szefowi sztabu Bennigsenowi udało się doprowadzić do zaatakowania Francuzów. Dzięki uzyskaniu zaskoczenia na nieprzygotowane oddziały Murata spadła rosyjska nawała. Tylko cud mógł uratować Francuzów przed całkowitym zniszczeniem. I cud ten nastąpił... Nie powiem, co to było, żebyście mogli sami o tym przeczytać! Nie zmienił on jednak faktu, że po raz pierwszy Wielka Armia przegrała bitwę i w nieładzie uciekła z pola walki. Taki był początek końca...

Książka opowiada nie tylko o samej bitwie ale także o zdarzeniach ją poprzedzających a także jej konsekwencjach. Dzięki temu czytelnik dokładnie wie, co doprowadziło do powstania takiej a nie innej sytuacji strategicznej a także jakie były siły biorące udział w walce. Całość napisana jest bardzo lekkim, łatwym językiem, dzięki czemu czytelnik nie jest znużony wielką ilością informacji (co bywa częstym zagrożeniem przy pracach historycznych). Warto także często zaglądać na mapki sytuacyjne, które znacznie ułatwiają zrozumienie sytuacji.

Całość opowiada o mało znanych a naprawdę ciekawych wydarzeniach, uważam więc, że jest to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto interesuje się historią wojen. Nawet jeśli wojny napoleońskie nie są jego ulubionym okresem.

Tarutino 1812

Autor: Andrzej Dusiewicz
Wydawnictwo: Bellona
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 2004
Seria wydawnicza: Historyczne Bitwy
Liczba stron: 280
Format: 130x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 8311099456
Cena z okładki: 22,00 zł


blog comments powered by Disqus