Miłość i matematyka. Istota ukrytej rzeczywistości

okładka
Autor: Edward Frenkel

Miłość i matematyka Edwarda Frenkla to znacznie więcej niż książka o najnowszych badaniach w matematyce – przede wszystkim jest to zaproszenie do oszałamiającego – jak ujmuje to sam autor – równoległego wszechświata matematyki, intrygująco splecionego z naszą rzeczywistością. Zaproszenie wystosowane przez jeden z najbardziej błyskotliwych umysłów naszych czasów, wybitnego matematyka zaangażowanego w słynny program Langlandsa.

Program Langlandsa jest jedną z największych idei, jaka pojawiła się w matematyce w ostatnim półwieczu. Przez wielu uważany jest za teorię wielkiej unifikacji świata matematyki. Stanowi fascynującą teorię, splatającą ze sobą różne, pozornie niezwiązane ze sobą obszary matematyki: algebrę, geometrię, teorię liczb, analizę matematyczną i mechanikę kwantową. Bywa często porównywany do Kamienia z Rosetty, który umożliwił odczytanie hieroglifów, a tym samym poznanie całego nieprzebranego bogactwa kultury starożytnego Egiptu.

Tym, którzy skorzystają z zaproszenia, autor nie obiecuje, że staną się matematykami. Obiecuje natomiast, że Miłość i matematyka zmieni ich sposób postrzegania matematyki i wzbogaci ich życie. Spełnienia tej obietnicy każdy czytelnik może być całkowicie pewny. 

 

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2015
Tytuł oryginalny: Love and Math: The Heart of Hidden Reality
Seria wydawnicza: Wiedza I życie Orbity Nauki
Liczba stron: 408
Format: 140x210 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788379612093
Wydanie: I
Cena z okładki: 42,00 zł


blog comments powered by Disqus